AB'den Trump'a meydan okuma: İran'la ticarette takas planlanıyor

Avrupa Birliği, İran'la ticaretin ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni yaptırımlarından etkilenmemesinin yollarını arıyor. İddiaya göre AB, yaptırımlardan etkilenmemek için takas yöntemine başvurmayı planlıyor.

DUVAR – Almanya’da yayımlanan ekonomi gazetesi Handelsblatt, Avrupa Birliği’nin (AB) İran’a uygulanacak yeni Amerikan yaptırımlarından etkilenmeden ekonomik ilişkilerini sürdürmenin yollarını aradığını yazdı. Habere göre, Alman hükümetinin katkısıyla Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan planda “İran ile yapılan ticaretin küresel finans sisteminden ayrılması” öngörülüyor.

Gazetenin haberinde “takas borsası” sistemine geçilmesinin düşünüldüğü belirtiliyor. Avrupa Komisyonu’nun taslak planında “sadece bu amaçla İran’a ve İran tarafından yapılan ödemelerin denkleştirileceği bir şirket kurulması” öneriliyor. Planda, amacın “bu şirket kanalıyla ticari bankaların ödeme sistemine ihtiyaç duymadan ya da ticari bankaların asgari katkısıyla İran ile AB şirketleri arasındaki para transferinin ABD yaptırımlarından etkilenmemesini sağlamak olduğu” belirtiliyor.

TAKAS SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Habere göre bankalar arası takas merkezinin görevi İran ve Avrupa şirketlerinin karşılıklı alacaklarının denkleştirmek olacak. Örneğin İran İspanya’ya petrol sattığında ve bir Alman şirketi İran’a makine teslim ettiğinde, İspanya’nın İran’a ödemesi gereken para Alman makine imalatçısının alacağını kapatmakta kullanılabilecek. Takas merkezinin Lüksemburg’un yasal mevzuatına göre kurulması ve bu ülkede faaliyet göstermesi düşünülüyor.

Handelsblatt gazetesinin haberine göre Avrupa Komisyonu, İran ile ticaretin sürdürülebilmesi için takas merkezi kurmaktan başka imkân bulunmadığı görüşünde. Geçtiğimiz aylarda diğer yöntemler de değerlendirmeye alınmış ancak hiçbiri uygun bulunmamıştı. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)