Plastik yiyen mantar keşfedildi

İslamabad'de plastik yiyen yeni bir mantar türü bulundu. Mantarın plastik kirliliğine çözüm olması için araştırmalar başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR  - Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki bir çöplükte bulunan plastik yiyen mantar türünün plastik kirliliğine bir çözüm yöntemi olabileceği belirtildi. Londra'daki Royal Botanic Gardens'ın (Kraliyet Botanik Bahçeleri) yayınladığı rapora göre mantar doğada çözünmesi yüzyıllar alan plastiği haftalar içinde çözüyor.

BBC Türkçe'nin The Times gazetesinin aktardığına göre, konuyla ilgili 18 ülkeden 100'den fazla bilim insanı bu hafta Londra'nın batısında yer alan botanik bahçesinde bir araya gelerek bu mantardan yola çıkarak nasıl araştırmalar yapılabileceğini tartışacak.

ENZİMLERİYLE PLASTİKLERİ ÇÖZÜYOR

Mantarın salgıladığı enzimler polyester poliüretan gibi plastikleri çözebiliyor. Bilim insanları şimdi bu enzimin yaratılmasından hangi genlerin sorumlu olduğunu tespit etmeye çalışıyor. Gen tespit edildikten sonra bu enzimin endüstriyel miktarda üretilip üretilemeyeceği araştırılacak.

Royal Botanic Gardens'tan Dr. Ilia Leitch, bu genin okyanuslardaki deniz mantarlarına da aktarılarak o bölgelerdeki plastik kirliliğinin de azaltılabileceğini söyledi. Leitch büyük şirketlerin de bu mantarla ilgilendiğini ve mantarın beş yıl içinde plastik sorununa yanıt olma potansiyeli taşıdığını belirtti.

MANTAR TÜRLERİNİN YALNIZCA YÜZDE 5'İ KEŞFEDİLDİ

Dünyadaki mantar türlerinin yalnızca yüzde 5'inin tespit edildiği tahmin ediliyor. İnsanların tırnaklarından ağaçlara  kadar çok çeşitli yerlerde farklı boyutlarda ve özelliklerde yetişebilen mantarlar, en geniş çeşitliliğe sahip canlılar arasında yer alıyor.