Eşinin kariyeri için bakanlığı bıraktı!

Norveç’te Ulaştırma Bakanı Ketil Solvik-Olsen, eşinin 'tıp kariyerinde ilerlemesine destek amacıyla' görevini bırakıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Norveç'te sağ cepheden koalisyon ortağı olan İlerleme Partisi üyesi Solvik-Olsen, 2013’ten bu yana oturduğu Ulaştırma Bakanlığı koltuğunu bırakıyor. Solvik-Olsen, istifa kararını “Bakan olmak harika, bir ömür devam edebilirim... Ama hayatımda bir dönüm noktasına, eşimin hayalini gerçekleştireceği bir döneme geldim. Aramızda buna ilişkin daha önce anlaşmıştık” diyerek duyurdu.

AFP’nin haberine göre Bakan, eşi Tone Solvik-Olsen’in ABD’de bir çocuk hastanesinde bir yıl sürecek bir görevi kabul ettiğini belirtti. Solvik-Olsen’in kararı ülkede sosyal medyada cinsiyet eşitliği vurgusuyla destek gördü. Dünya Ekonomik Forumu’na göre kadın erkek eşitliği sıralamasında Norveç, İzlanda’dan sonra ikinci sırada geliyor.

Norveç’te iktidardaki sağ koalisyonda yer alan üç partinin liderleri kadın. Öte yandan yerel basına yansıyan haberlerde Enerji Bakanı Terje Soviknes’in de görevinden ayrılarak yerel siyasete odaklanma hedefinde olduğu belirtildi. (Kaynak: Cumhuriyet)