Microsoft: 'Rus hacker'ları engelledik

Microsoft, Rus hacker grubu 'Süslü Ayı'yı engellediklerini duyurdu. Şirket, ABD'de muhafazakar gruplardan bilgi çalınmasına engel olduklarını belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - "Fancy Bear" (Süslü Ayı) adlı Rus hacker grubunun bazı faaliyetleri Crowdstike adlı siber güvenlik şirketi tarafından tespit edilmişti. Amerikan yazılım şirketi Microsoft, ABD'de bazı muhafazakar gruplardan bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediğini açıkladı.

Microsoft, söz konusu hacker grubunun Rus hükümetiyle ilişkili olduğunun düşünüldüğünü belirtti Ayrıca grubun, Cumhuriyetçi Enstitü ve Hudson Enstitüsü gibi düşünce kuruluşlarının yanı sıra bazı senato ofislerini ve başka bazı kurumları da hedef aldıklarını duyurdu. Amerikan New York Times gazetesi, Cumhuriyetçi Enstitü ve Hudson Enstitüsü'nün hedef alınmasının nedeninin, eskiden ABD Başkanı Donald Trump'ı desteklerken, artık muhalif olmaları ve Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulanmasını istemeleri olabileceğini yazdı.

'GRUPLA İLİŞKİLİ 84 SİTE KAPATILDI'

Microsoft'a göre güvenlik uzmanları, saldırıda kullanılmak için alınan ve yazılım şirketinin kendi internet adreslerini andıran alan adlarının kontrolünü ele geçirerek girişimi önledi. Microsoft Başkanı Brad Smith blog yazısında, "2018'deki ara seçimler nedeniyle ABD'deki siyasi partilerle ilişkide bulunan gruplara yönelik bu tip güvenlik tehditlerinin artmasından endişeliyiz" ifadelerini kullandı. Brad Smith, son 2 yılda 12 benzer girişim olduğunu ve Süslü Ayı grubu ile ilişkili 84 sitenin kapatıldığını; bunun 2016'da ABD, 2017'de de Fransa'daki seçimlerde yaşanan saldırı girişimlerine benzediğini yazdı.

Microsoft'un son suçlaması ise, ABD'nin 12 Rus istihbarat servisi çalışanının, başkan adayı Hillary Clinton ve Demokrat Parti'nin bilgisayarlarını hacklediği yönünde. Rusya ise ABD'deki son başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve ülkede çeşitli siber saldırılar düzenlediği suçlamalarını reddediyor.

(BBC Türkçe)