Berliner Zeitung: Erdoğan Almanya'ya yardım istemek için geliyor

Berliner Zeitung gazetesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretini değerlendirdi. Gazete, Erdoğan'ın ziyarette 'darbeci olarak tanımladıklarının iadesini isteyeceğini' belirterek, "Almanya böyle bir pazarlığa oturamaz, oturmak zorunda da değildir. Türkiye Cumhurbaşkanı yardıma ihtiyacı olduğu için Berlin'e geliyor" dedi.

DUVAR – Alman gazetesi Berliner Zeitung gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 28-29 Eylül’deki resmi Almanya ziyaretinde ‘ekonomik yardım isteyeceğini’ öne sürdü. Gazetede yayımlanan haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı yardıma ihtiyacı olduğu için Berlin’e geliyor” denildi.

Haberde, “Ortadoğu ile Avrupa arasındaki en önemli tampon bölge olan Türkiye’nin istikrarsızlaştırılmasını kimse arzulayamaz. Yine de Almanya Cumhurbaşkanı’nın otokrat lidere yakınlık göstermekte acele etmesi yadırganacak bir durum” ifadeleri kullanıldıktan sonra Türkiye’de tutuklanan Alman vatandaşlarının durumu hatırlatıldı: “Peter Steudtner, Meşale Tolu ve Deniz Yücel’in rehinelik krizi sanki unutulmuş gibi. Devlet ziyaretinde yine rehineler konu edilecek. Erdoğan Almanya’ya iltica etmiş olan darbeci olarak tanımladıklarının iadesini isteyecek. Karşılığında muhtemelen siyasi tutuklu olarak alıkoyduğu yedi Alman vatandaşının serbest bırakılmasını önerecek.”

Berliner Zeitung’un haberi şöyle devam ediyor: “Almanya böyle bir pazarlığa oturamaz, oturmak zorunda da değildir. Çünkü Türkiye ekonomik krizin eşiğinde sendeliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı yardıma ihtiyacı olduğu için Berlin’e geliyor.” (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)