Yunanistan'da asker darbeye davet edildi!

Yunanistan'ın ırkçı Altın Şafak Partisi silahlı kuvvetlerin ülke yönetimine el koymasını talep etti!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Makedonya ile varılan isim anlaşması sonrasında Atina’da siyasi tansiyon giderek yükseliyor. Bugün ırkçı Altın Şafak Partisi meclis kürsüsünden Yunanistan silahlı suvvetlerini ülkenin yönetimine el koymaya davet etti!

Yunanistan medyası 1967-1974 döneminden sonra ilk defa Yunanistan Meclisi'nde bir askeri darbe olasılığının tartışıldığına işaret ediyor. Makedonya ile varılan yeni anlaşmayı sert sözlerle eleştiren Altın Şafak’ın Etoloakarnania milletvekili Konstantinos Barbarousis, meclis kürsüsünden silahlı kuvvetleri yönetime el koymaya davet etti. Altın Şafak’ın “darbe planına” göre ordu ilerleyen saatlerde Cumhurbaşkanını, Başbakanı ve Milli Savunma Bakanı'nı tutuklayacak, ülke yönetimine hakim olacak ve Makedonya ile varılan anlaşmayı geri çekecek!

HÜKÜMET'TEN SERT TEPKİ GELDİ

Barbarousis partisinin darbe planını ayrıntıları ile beraber meclis kürsüsünden diğer vekillerle paylaştı. Altın Şafak’ın bu çıkışı mecliste hareketli saatlerin yaşanmasına neden olurken hükümetin tepkisi oldukça sert oldu. Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos Yunanistan yargısından duruma el koymasını talep etti. Hükümet sözcüsü de aynı yönde mesajlar verdi. Hükümete göre Barbarousis 'vatana ihanet' suçu ile yargılanmalı.

Aynı saatlerde Yunanistan Devlet Televizyonu ERT, 1974’ten sonra ilk defa Yunanistan Meclisinde faşist bir hareketin inisiyatifi sonucu bir darbe planının tartışıldığına işaret etti.

ANLAŞMA İLE BİRLİKTE GÜNDEME GETİRİLDİ

Ancak aslında Altın Şafak’ın gündeme taşıdığı darbe planı tartışması yeni bir gelişme değil. Makedonya ile anlaşma sağlanmasından sonra, Yunanistan sağının radikal kesimleri özellikle internet ortamında çeşitli 'darbe planları'nı tartışmaya başladı. Bu tezleri seslendiren ve her gün binlerce ziyaretçi alan Makeleio.gr sitesi yeni darbe planı-çağrısını günler öncesinden bir başyazı formatında ilk sayfasına taşımıştı. Aynı şekilde geçtiğimiz aylarda Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’a ulaşan mektupların bir çoğunda da darbe çağrısı bulunuyordu.