İngiliz ekonomisinde 'menopoz' tartışması!

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ben Broadbent, ülke ekonomisinin durumunu 'menopoz'a benzetince kadınların hışmına uğradı. Broadbent, tepkilerin ardından özür diledi.

DUVAR – İngiltere Merkez Bankası’nın Başkan Yardımcısı Ben Broadbent, bir söyleşisinde ülke ekonomisinin ‘menopoza girmekte olduğunu’ söyleyince kadınların tepkisini çekti. Broadbent, Daily Telegraph gazetesine demecinde İngiliz ekonomisinin yıllar süren düşük üretimin ardından ‘menopoz dönemine girdiğini, zirve noktasından düşüşe geçtiğini ve eskisi kadar verimli olmadığını’ söyledi.

Broadbent’in bu sözleri sosyal medyada yüzlerce tepki mesajı aldı. Muhafazakâr Partili kadın vekil Sarah Wollaston “Kadınları damgalayan bu aşağılayıcı zırvalar yetti artık” tepkisini gösterirken, 40 yaşın üzerindeki kadınlara hitap eden ünlü blog yazarı Nikki Garnett da “Menopozdaki kadınlar verimliliklerini kaybetmiş değildir, aslında ona daha yeni ulaşmaktadırlar. Sanırım siz de bunu çağdışı yorumunuza gelen tepkilerden anlayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Broadbent, kadınların tepkisinin ardından ‘hatalı sözcük seçimi ve verdiği rahatsızlıktan ötürü’ özür dilemek zorunda kaldı.

Broadbent, İngiliz Merkez Bankası’nın gelecekteki olası başkanları arasında gösteriliyor. (Dış Haberler)