İrlanda, kürtaj hakkı için 25 Mayıs'ta referanduma gidiyor

İrlanda'da kürtaj hakkı için yapılacak referandumun tarihi belli oldu. Anayasa değişikliği referandumu 25 Mayıs'ta yapılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İrlanda'da kürtaj hakkının yasalaşmasıyla ilgili referandumun tarihi açıklandı. İrlanda Sağlık Bakanı Simon Harris, oylamanın 25 Mayıs'ta yapılacağını duyurdu.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, İrlanda'da 2014 yılında yapılan değişiklikle, hamile kadınların hayati tehlikesi söz konusu olduğu durumlarda kürtaja izin verilmesine olanak sağlanmıştı. Yürürlükteki yasalara göre, kürtaj yasağını ihlal edenlere 14 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Ülkede, tecavüz sonrasında da kürtaja izin verilmiyor.

İrlanda anayasasının ilgili maddesinde, annenin yanı sıra doğmamış çocukların da yaşama hakkı güvence altına alınıyor. Mayıs ayında yapılacak referandumda bu maddesin değiştirilmesi öngörülüyor. Değişiklik kabul edilirse, parlamentonun gebeliğin 12'nci haftasına kadar kürtajı yasallaştıran düzenlemeyi yapması mümkün olabilecek.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, bu yılın başında yaptığı açıklamada "Her yıl ülkenin çeşitli yerlerinden binlerce İrlandalı kadının kürtaj olmak için yurt dışına gittiğini biliyoruz. Çok sayıda kadının gebeliğe son vermek için postayla kürtaj hapı aldığını biliyoruz” demişti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, kürtaj yasağının insan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle 2016 yılında İrlanda'yı eleştirerek, hükümetten bu konuda yeni düzenlemeler yapılmasını talep etmişti.