National Geographic: Irkçılık etmişiz!

National Geographic dergisi Nisan sayısında kapağını 'ırk'a konusuna ayırdı. Dergi, "yıllarca ırkçıydık" diyerek özeleştiri de yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - National Geographic dergisi, geçmişte yaptığı yayınların 'ırkçı' olduğunu itiraf ederek bu yılın Nisan sayısını ırk konusuna ayırdı. Dergi yönetiminde en üst kademeye yükselebilen tek kadın ve aynı zamanda tek Yahudi olan Susan Goldberg sunuş yazısında, "Uzun yıllar boyunca yayınlarımız ırkçıydı. Geçmişimizin üstesinden gelmek için onu kabul etmeliyiz" dedi.

"Derginin geçmişinden dehşet verici hikayeleri paylaşmak acı veriyor. Ancak biz Nisan sayımızı ırk konusuna ayırma kararı aldığımızda gazetecilik bakışımızı diğerlerine yöneltmeden önce kendi geçmişimizi incelememiz gerektiğini düşündük" dedi.

ABORJİNLER İÇİN 'VAHŞİ' VE 'İNSANLARIN EN DÜŞÜK ZEKALISI' DENİLMİŞ

Goldberg'in açıkladığı bu 'dehşet verici' hikaye örneklerinden 1916 tarihli olan bir yazıda, Avustralya'nın yerli halkı Aborjinler'e mensup iki kişinin fotoğrafının altlarında 'Vahşiler' ve 'Tüm insanların en düşük zekalıları' ifadeleri yer alıyor.

Dergide 1970'lere kadar ABD'de yaşayan renkli tenli insanların görmezden gelindiğini belirten Goldberg, fotoğraflarda bu renkli tenli insanların egzotik, sıklıkla elbisesiz, mutlu avcılar ve kutsal vahşiler gibi gösterildiğini ifade etti.

Derginin inovasyon merkezine başkanlık eden Prof. Sami Hüsni de dünyada 30 milyon kişiye ulaşan derginin artık böyle yayınlar yapmamasının önemli olduğunu vurgulayarak dergide azınlık kesimden yazarlara ve fotoğrafçılara daha fazla yer verilerek geçmiş için özür dilenebileceğini söyledi.

National Geographic'in özel sayısı kapsamında derginin geçmişini sadece kendi personeli incelemedi, bu konuda Virginia Üniveristesi'nde Afrika tarihi dersi veren John Edwin Mason'un uzmanlığına başvurdu. Mason, 1960'ların başında Güney Afrika hakkındaki bir yazıda Sharpeville katliamının hiç bahsedilmemesini örnek verdi. Katliamda polis ülkede uygulanan ayrımcı yurtiçi pasaport uygulamasını protesto eden 69 siyahı öldürmüştü. İlgili yazıda yer verilen tüm siyah Güney Afrikalıların ya hizmetçi ya da işçi olduğuna dikkat çeken Mason, "National Geographic'in hikayesi neredeyse hiçbir sorundan bahsetmiyor. Editörlerin, yazarların ve fotoğrafçıların bilinçli olarak neleri görmemeyi tercih ettiğini incelemek tuhaf" ifadelerini kullandı. Derginin Nisan sayısındaki diğer makaleler arasında farklı deri renklerine sahip melez çift yumurta ikizlerinin hikayesi ve kafataslarının ırksal yaftalama amacıyla nasıl kullanıldığını anlatan bir hikaye de yer alıyor. (Kaynak: Sputnik)