Koreli 'seks kölesi' kadınların toplu mezar görüntüleri ortaya çıktı

Güney Koreli araştırmacılar arşivlerde seks kölesi kadınların görüntülerini paylaştı. Japon ordusunun 70-80 Koreli kadını seks kölesi olarak tuttuğu Tengçong'u Eylül 1944'te kurtaran ABD-Çin müttefik güçleri sadece 23 kadına sağ salim ulaşabilmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 2. Dünya Savaşı'nın seks köleleri hakkında önemli bir kanıt ortaya çıktı. Güney Koreli araştırmacılar, Amerikan arşivlerinden buldukları Japon ordusunun seks kölesi yaptığı Koreli kadınların toplu mezarına dair bir video yayımladı.

Sputnik'in haberine göre, 2. Dünya Savaşı'nda Çin, Kore ve Güneydoğu Asya'yı işgal eden Japon ordusu seks kölesi yaptığı çeşitli milliyet ve etnisiteden binlerce genç kadın ve kıza bakıp 'rahatlama kadınları' diyordu. Yaşları 16-21 arasında değişen ve seks kölesi olarak tutuldukları genelevlerden çıkmalarına izin verilmeyen kadınlar, askerleri memnun edememeleri durumunda cezalandırılıyordu. Sayılarının 400 bin olabileceği bile iddia ediliyor.

Salı günü Seul'de düzenlenen savaş dönemlerinde seks köleliğiyle ilgili konferansta Sungkonghoe Üniversitesi profesörü Kang Sung-hyun 19 saniyelik bir video sundu. Videoda yerde yatan bir grup çıplak kadın bedeni görülüyor. Cesetleri denetleyen Çinli bir asker bir kadının ayağından bir çorabı çekip aldıktan sonra kadrajdan çıkıyor.

Araştırmacılara göre çekimi, 15 Eylül 1944'te Çin'in Myanmar sınırı yakınındaki Yunnan eyaletinin Tengçong kentinde ABD ordusunun muhabere alayının fotoğraf biriminden er Baldwin yaptı. Geçen yıl arşivde bulunan video aylarca araştırmacılar tarafından incelendi ve başka kayıtlarla da karşılaştırıldı. Videonun yine Amerikan arşivlerinde bulunan Japon ordusunun 30 Koreli kadın ve kızı katletmesiyle ilgili belge ve fotoğraflarla uyumlu olduğu sonucuna varıldı. Kang arşivlerdeki belgelerin hemen hepsinin savaştaki olayları failinden söz etmeden aktardığını, sadece 14 Eylül 1944 tarihli bir belgede Japon askerlerin infaz ettiğinin belirtildiğini aktararak ''Sorumlu tarafı tanımlayan tek cümle bu'' dedi.

23 KADINA SAĞ SALİM ULAŞILABİLMİŞTİ

Japon ordusunun 70-80 Koreli kadını seks kölesi olarak tuttuğu Tengçong'u Eylül 1944'te kurtaran ABD-Çin müttefik güçleri sadece 23 kadına sağ salim ulaşabilmişti. Yine 1944'te Yunnan eyaletinde çekilmiş bir başka videoda Çin askerlerinin konuştuğu yüzleri korku içindeki çıplak ayaklı kadınların Tengçong yakınlarındaki Longling'in genelevinde tutulan seks köleleri olduğu sanılıyor. ABD'nin Asya-Pasifik'teki çıkarlarına zarar vermemek için Japon ordusuyla ilgili kanıtları saklı tutmaya çalışmasından yakınan Kang ''Japonya'nın savaş dönemindeki seks kölesi uygulamasından kaynaklanan ve uzun zamandır devam eden ihtilaftan ötürü kanıt göstermek çok önemli hale geldi. Bu video, savaş dönemindeki seks köleliği olgusunun yadsınamaz hale gelmesini sağlayacak nitelikte bir kanıt'' dedi.

Nitekim iki ülkenin bu konudaki kavgası yeniden tırmanışa geçti. Güney Kore Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanı Çung Hyun-back BM'de yaptığı konuşmada ''Japon ordusunun seks kölelerinin anılarını korumamız önemli'' dediğinde Japon hükümeti ''Seks kölesi ifadesi tarihi olgularla çeliştiğinden kullanılmamalı'' diye protesto etti.  Son olarak Moon Tokyo'nun seks kölesi meselesinin halledildiğini ilan edecek pozisyonda olmadığını söyleyince Japon hükümet sözcüsü Yoşihide Suga ''Son derece esef verici bir açıklama'' tepkisini gösterdi.