Almanya'ya siber saldırı düzenlendi

Alman hükümeti, hükümet ve güvenlik birimlerinin veri ağlarının siber saldırıya uğradığını teyit etti. Alman meclisinin ilgili komisyonunun saldırının ele alınacağı özel bir oturum düzenlemesi bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Alman hükümetinin ve güvenlik birimlerinin veri ağlarının, yabancı hackerların siber saldırısına uğradığı belirlendi. Çarşamba günü Alman haber ajansı dpa'nın ilgili haberi yayınlamasından saatler sonra Alman hükümeti, hükümetin bilgisayar ağlarını etkileyen bir siber saldırının gerçekleştiğini teyit etti. Hükümet, durumun kontrol altına alındığını ve olayın araştırıldığını belirtti.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Johannes Dimroth, Çarşamba akşamı Berlin'de yaptığı açıklamada, "Şu an Federal Enformasyon Tekniği Güvenliği Birimi (BSI) ve istihbarat servislerinde devletin enformasyon tekniği ve ağlarını etkileyen bir IT güvenliği olayının araştırıldığını teyit edebiliyoruz" dedi. Dimroth, olayın arka planının "yüksek öncelikle" ve önemli miktarda kaynakla araştırıldığını kaydetti.

SALDIRI BİR YIL SÜRDÜ, BAZI VERİLER ELE GEÇİRİLDİ

Saldırıdan etkilenen hükümet birimlerinin olayı soruşturmak ve verileri korumak amacıyla gerekli önlemleri aldığını açıklayan Sözcü, "Saldırı izole edildi ve devlet olayı kontrol altına aldı" dedi.

Alman basınında yer alan haberlerde, saldırıda Alman devletinin veri ağı olan Berlin-Bonn Enformasyon Bağlantısı'na (IVBB) sızıldığı kaydedilirken, veri ağlarına zararlı yazılımların yerleştirildiği ve bazı verilerin ele geçirildiği belirtildi. Alman güvenlik birimlerinin saldırıdan Aralık ayından bu yana haberdar olduğu ve saldırının muhtemelen bir yıl boyunca sürdüğünün tahmin edildiği bildirildi.

Bir güvenlik uzmanı, eğer devletin veri ağının tamamına sızılmışsa bunun "tüm beklentilerin ötesinde bir felaket" anlamına geleceğini söyledi.

'SALDIRININ ARKASINDA RUSYA VAR' İDDİASI

dpa'nın haberinde saldırının "Fancy Bear" olarak da bilinen Rus hacker grubu "APT28" tarafından düzenlendiği ve saldırıda Alman dışişleri ve savunma bakanlıklarının ağlarını hedef aldığı iddia edildi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü, saldırının "APT28" grubu tarafından yapıldığına dair iddialarla ilgili bir yorumda bulunmadı.

Çok sayıda bilgisayar uzmanı, "APT28" grubunun arkasında Rus hükümetinin olduğunu tahmin ediyor. 2015 yılında Federal Alman Meclisi'nin hedef alındığı saldırıdan da bu grup sorumlu tutuluyor. "APT28" grubunun ismindeki APT yani "Advanced Persistent Threat", "gelişmiş kalıcı tehdit" anlamına geliyor.

Saldırının arkasında gerçekten de bu grubun olup olmadığının araştırılması gerektiğini aktaran güvenlik çevreleriyse, zararlı yazılımın nasıl bir hedef taşıdığının ve hangi verilerin sızdığının henüz belirsiz olduğunu kaydediyor.

2015 yılında Alman Meclisi, Alman iç istihbarat servisince "Rus istihbaratı tarafından yönetildiği" öne sürülen siber saldırıya maruz kalmıştı. Alman istihbaratı, söz konusu saldırının "Rus istihbaratının en agresif siber kampanyalarından biri" olduğunu söylemişti.

Saldırıyla ilgili soruşturma, BSI ve Casusluk Savunma Birimi (BfV) tarafından yürütülüyor. Soruşturmada Alman istihbaratı da yer alıyor. (Kaynak: DW Türkçe)