Weinstein'ın şirketi 'iflas koruma' istedi

Hollywood'da taciz skandalı: Harvey Weinstein'ın şirketi iflas koruma istedi!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Onlarca cinsel taciz ve saldırı suçlamasıyla karşı karşıya olan Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein, şirketi için iflas koruma başvurusunda bulunacağını açıkladı. Weinstein'in kurduğu film yapım şirketi varlıklarını bir yatırım grubuna satmak için görüşmeler yapıyordu. New York savcılığı, Weinstein Şirketi'ne personelini 'Harvey Weinstein'dan koruyamadığı' gerekçesiyle dava açınca satış görüşmeleri çöktü.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Weinstein şirketinin yönetim kurulu yazılı açıklamasında, "Weinstein Şirketi varlıkları ve personelin işlerini koruma umuduyla aktif satış sürecindeydi. Bu görüşmeler bir anlaşma imzalanmadan sona erdi" dedi. Hollywood'un en güçlü kişilerinden biri olarak kabul edilen Weinstein'ın sözkonusu cinsel ilişkilerin 'karşılıklı rızayla' gerçekleştiğini ileri sürüyor.

KARDEŞİ DE GÖZ YUMMAKLA SUÇLANIYOR

New York Savcılığı'nın açtığı kamu davasında Weinstein şirketi bünyesinde çalışan kadınlara cinsel tacizde bulunmak ve personeli sözlü olarak ölümle tehdit etmekle suçlanıyor. Savcılık Weinstein'in erkek kardeşi Robert'ın da aralarında bulunduğu üst düzey yöneticileri personele kötü muameleyi engellememekle suçluyor.

NE OLMUŞTU?

Weinstein'a karşı suçlamalar geçen yıl Ekim ayında New York Times gazetesinin bir haberiyle ortaya çıkmıştı. O tarihten bu yana Hollywood'un ünlü isimlerinin de bulunduğu 50 kadın Weinstein'i 'cinsel taciz', 'kötü muamele' ve 'tecavüz'le suçladı. Suçlamaların ardından Weinstein'ın şirketinin yönetim kuruluyla ilişiği kesildi. Weinstein'a karşı suçlamalar sosyal medyada #SenDeAnlat (MeToo) etiketi altında taciz mağdurlarına ses veren uluslararası bir kampanyanın başlamasına neden olmuştu.