Şam: Türkiye Afrin'de işgalci konumunda

YPG'ye destek için Afrin'e güç göndereceği iddia edilen Suriye yönetiminden Türkiye'ye bir eleştiri daha geldi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye'nin Afrin'de uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye'nin Afrin harekâtına tepki gösterdi. Moskova'da Valday Tartışma Kulübü'ndeki bir etkinlikte konuşan Şaban, "Türk rejimi teröristlerin Suriye'ye girmesine izin verdi ve başarısız olduklarının farkına varınca da uluslararası hukuku ihlal ederek kuzey Suriye'ye müdahale etmeye başladılar" dedi.

Suriye devlet ajansı SANA'nın aktardığına göre Türkiye'nin Astana anlaşmasını ihlal ederek siyasi çözümü ve teröristlerin yenilgiye uğratılmasını engellediğini öne süren Şaban, Birleşmiş Milletler'in Ankara'yı kınaması gerektiğini savundu.

Sputnik'in haberine göre ise Şaban, Şam yönetiminin Ankara'yla Zeytin Dalı Harekatı'nı istişare etmediğini de söyledi. Şaban, Suriye'nin Afrin'de düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nı Türkiye ile istişare edip etmediği sorusuna "Hayır" yanıtını verdi. Şaban, "Türkiye, Suriye'de işgalci durumunda ve Astana anlaşmalarını uygulamıyor. Ankara, anlaşmaları saldırganlığını gizlemek için kullanıyor" ifadelerini kullandı; Türkiye'nin eylemlerinin Rusya'nın Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruma çabalarıyla çeliştiğini savundu.

'MÜCADELE EDECEĞİZ'

Sputnik'in aktardığına göre Şaban, Suriye'nin 'İsrail, ABD ve Türkiye dahil her türlü saldırganla ve saldırganlık eylemleriyle mücadeleye devam edeceğini' vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Osmanlı sultanlığı hayali kuran Müslüman Kardeşler üyesi' olduğunu' iddia eden Şaban, şöyle konuştu: "Eğer herhangi bir sorun yaşanırsa, NATO öncelikle Türkiye'yi destekleyecektir. BM Güvenlik Konseyi ve BM, bu işgale karşı çıkmalı. Zira bu, teröristlerin Suriye halkına karşı sonuna dek savaşmasına yardımcı oluyor ve Rusya, Suriye ve İran'ın teröre karşı nihai zafer ilan etmesini engelliyor."

Şaban, "İsrail oluşumu ve bazı başka ülkeler Suriye topraklarını işgal etmek istiyor. Rusya'nın yaptığı, bize hegemonyalarını dayatmaya çalışan Avrupa devletlerinin yaptığından farklı" dedi. (SANA, Sputnik)