Peşmerge Nobel'e aday gösterildi

Irak Kürt peşmergeleri 2018 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Peşmergeler IŞİD'e karşı mücadelede aktif rol oynamıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak ve Suriye'de IŞİD’e karşı mücadelede aktif  bir rol oynayan Irak Kürt peşmergeleri 2018 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

2018 Nobel Barış Ödülü adaylığı başvurularının son gününde Norveçli milletvekili Himanshu Gulati’nin başvurusu üzerine, peşmerge güçleri de bu ödüle aday kabul edildi.

Rudaw'ın haberine göre Peşmergenin aday olması için başvuran Himanshu Gulati, “Peşmerge insanlığın en büyük düşmanlarından biri olan IŞİD’e karşı mücadelede etkin bir rol üstlendi” diye konuştu.

“Onlar olmazsa şimdi IŞİD daha büyük ve daha güçlü olurdu” diyen Gulati, bu yüzden Peşmergeyi barış ödülüne layık gördüğünü belirtti.

Gulati ayrıca, “Peşmergenin bu ödülü alması, ödediği bedeller karşılığında dünyanın bu güce verdiği saygıyı ifade edecektir” dedi.

HİMANSHU GULATİ KİMDİR?

Aslen Hintli bir ailenin çocuğu olan Himanshu Gulati 16 Haziran 1988’de Norveç’in Lavik kasabasında doğdu. Norveç İlerleme Partisi milletvekili olan Gulati siyasete başlamadan önce tıp okudu. 24 Mart 2012'de İlerleme Partisi Gençlik Kolları başkanlığına seçildi. Ekim 2013'te kurulan kabinde Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanı oldu. 25 yaşındaki Gulati böylede ülkenin en genç devlet bakan olmayı başardı. 2017’de düzenlenen seçimler de de Storting milletvekili seçildi.