Suriye'den Türkiye'ye İdlib'de saldırı suçlaması

Suriye, Türkiye'nin çatışmasızlık bölgesinin garantörlerinden biri olarak varlık gösterdiği İdlib'le ilgili yeni bir iddia ortaya attı... Devlet ajansı SANA'da Türkiye, üç örgütün militanlarının Suriye ordusuna düzenlediği saldırıya destek vermekle suçlandı. Haberde, "Türkiye rejimi subaylarının direk yönlendirmeleri desteği ve planlarıyla" ifadeleri yer aldı.

DUVAR – Şam yönetimi Türkiye’yi, İdlib’de Suriye ordusuna düzenlenen bir saldırıdan sorumlu olmakla suçladı. Suriye devlet ajansı SANA’da yayımlanan haberde, çarşamba günü düzenlenen saldırının ‘Türk rejiminin doğrudan yönetimi ve planlaması ile hayata geçirildiği iddia edildi; ordu tarafından püskürtüldüğü belirtildi.

Haberde, “Türkistan İslami Partisi adlı radikal terör örgütünün İdlib kırsalında Türkiye rejimi subayları ile koordinasyon içinde Atşan – Hvayyin ekseninden bulundukları büyük saldırıda terör çeteleri ve destekçileri unutmayacakları yeni bir hezimete uğratıldılar” denildi. SANA’ya konuşan saha komutanları Türkistan İslami Partisi’nin Lazkiye kırsalının kuzey ucu ile İdlib kırsalının Cisr el Şuğur bölgesindeki tüm güçlerini toplayarak saldırıya geçtiğini savundu.

‘TÜRKİYE’YE AİT ZIRHLI ARAÇLAR ELE GEÇİRİLDİ’

Haberde, “Saldırının Türkiye rejimi subaylarının direk yönlendirmeleri desteği ve planlarıyla gerçekleştiğine vurgu yapan saha komutanları, söz konusu radikal terör örgütünün Türkiye rejimine ait zırhlı araçların yanı sıra ağır makineli silahlarla donatılmış pikaplar, tanklar ve ağır silahlar kullandıklarının altını çizdi” iddiası da yer aldı. İddiaya göre, Suriye ordusu saldırıyı püskürttükten sonra çok sayıda militanı yakaladı, Türkiye’ye ait BMB tipi araçların da bulunduğu bir kısım araçları ele geçirdi.

Ajansa konuşan komutanlar, Türkistan İslami Partisi militanlarının Han Şeyhun bölgesinde Nusra Cephesi ve Nurettin Zenki Hareketi adlı terör örgütleriyle buluştuğunu, tüm militanların Atşan ve Hvayyin üzerinden iki ana eksenden saldırı düzenlediği, eş zamanlı olarak da başka noktalarda aldatıcı saldırıların yapıldığı belirtildi. SANA, bu üç terör örgütünün ‘Türkiye rejimi subaylarının talimat ve desteği ile’ hareket ederek, Suriye ordusunun İdlib kırsalında ilerlemesini engellemeye çalıştığını öne sürdü. (Dış Haberler)