Gay imam: Eşcinsel dostu camiler açılmalı

Avustralya ilk eşcinsel evliliği kutluyor. Ancak ülkedeki LGBTİ Müslümanlar için durum henüz değişmiş değil.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avustralya'da Sydney ve Melbourne olmak üzere büyük kentlerde yapılan görkemli kutlamalarla bugün ilk eşcinsel evlilik gerçekleşti. Gay çiftin evlilikleri kutlanırken, ülkede yaşayan Müslüman LGBTİ'ler için ise durum pek iç açıcı değil.

Eşcinsel olduğunu açıklayan imam Nur Warsame, ABC News'e yaptığı açıklamada Müslüman LGBTİ'lerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. İmam Nur "eşcinsellere hem güvenli bir ev hem de danışmanlık yapacak bir caminin açılmasını umut ettiğini" söyledi.

Avustralya'da geçtiğimiz sene Kasım ayında yapılan referandumda yüzde 61.6'lık kesim 'evet' oyu kullandı ve ülkede eşcinsel evlililiği yasal hale geldi. Başbakan Malcolm Turnbull referandumun ardından yaptığı açıklamada "Milyonlarca Avustralyalı sesini duyurdu ve eşcinsel evliliklerin yasal hale gelmesinden yana olduklarını gösterdi" açıklaması yapmıştı.

İLK EVLİLİK GERÇEKLEŞTİ

'MÜSLÜMAN LGBTİ'LER ZOR DURUMDA'

Nur Warsame, Müslüman LGBTİ'lerin destek hizmetleri almakta zorlandıklarını ya da kendilerini güvende hissedecekleri alan bulamadıklarını söyledi. Warsame'ye göre bu durum, Müslüman LGBTİ'ler arasında bir 'çaresizlik' yaratıyor. İmam Nur, aynı zamanda Melbourne'un en büyük camilerinden birisinde imamlık görevini yürütüyordu. Ancak 2010'da gay olduğunu açıklayınca hafız olmasına rağmen diğer din adamlarıyla bağları koptu ve cemaatten dışlandı. O zamandan beri ölüm tehditleri almasına rağmen Müslüman LGBTİ'lerin sesi olmaya çalışıyor.

"Düşünsene senin bir gay olarak öldürülmeyi hak ettiğini düşünen bir ideoloji ile savaşıyorsun" diyen Nur Warsame gününün büyük bir bölümünü ailesinden ve çevresinden şiddet gören genç Müslüman LGBTİ'lere yardımcı olmakla geçiriyor.

Warsame "Şu anda gençlerimiz için en önemli ihtiyaç uygun güvenli bir ev. Onların travmalara neden olacak ortamlardan uzaklaşmaları gerekiyor. Tek yataklı odamda yedi kişi kalıyorduk. Çünkü o gençler öldürülmek yada kaçmak arasında bir tercih yapmak durumunda kaldılar" diyor. (Dış Haberler)

Etiketler LGBTİ imam gay