Papazın elması ucuza gitti!

Dünyanın en büyük elmaslarından biri açık artırmada satıldı. 'Barış Elması' yarı zamanlı madencilik yapan papaz Emmanuel Momoh tarafından bulunmuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sierra Leone'de bulunan ve dünyanın en büyük elmaslarından biri olan 'Barış Elması' New York'ta yapılan bir açık artırmayla 6.5 milyon dolara satıldı. Dünyanın en büyük 14'üncü elması olan Barış Elması bir papaz olan ve yarı zamanlı olarak madende çalışan Emmanuel Momoh Mart ayında bulunup hükümete teslim edilmişti. Elmas ayrıca Sierra Leone'da bulunan en büyük ikinci elmastı

'ARACILARA SATMANIN FAYDASI OLMAZ'

Barış Elması açık artırmada Graff  Elmasçılık (Graff Diamonds) Genel Müdürü Laurence Graff tarafından satın alındı. Elmasın satışından elde edilen gelirin yarısının bulunduğu Koryardu köyündeki yol, su, elektrik ve okul yapımı gibi altyapı projelerinde kullanılacağı açıklandı. Barış Elması'na daha önce Freetown bölgesinde yapılan açık artırmada 7.8 milyon dolar teklif edilmiş, hükümet bu parayı az bulmuştu. Ancak elmas, bu müzayedede daha önce verilen tekliften daha düşük bir fiyata el değiştirdi. Papaz Momoh "elmasın aracılara satılmasının topluma bir fayda getirmeyeceğini bu yüzden hükümete verdiğini" açıklamıştı.  (Dış Haberler)