Çocuk gelin kocasına tecavüz davası açabilecek

Hindistan'da çocuk gelinler kocalarına tecavüz davası açabilecek. Dünyada en fazla çocuk gelin Hindistan'da bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hindistan Anayasa Mahkemesi yasal eş bile olsa 15-18 yaş arasındaki kız çocuklarıyla cinsel ilişkiyi ceza kanununda tecavüz olarak kabul etme kararı aldı. Hindistan'da cinsel ilişkide rıza gösterme yaşı 18 olarak kabul ediliyor ama 18 yaşında olmayan bir genç kızın "kocasıyla" cinsel ilişkiye girmesi suç sayılmıyordu.

Tecavüze ilişkin yasadaki istisnanın kız çocuklarının bedensel bütünlüğünü ihlal ettiği belirtilen açıklamada yasadaki istisnanın ayrımcı, değişken ve kanun yerine birinin kararına bağlı olduğu belirtildi.

Anayasa mahkemesi çocuk evlilik uygulamaları konusundaki endişelerini de ifade etti ve sosyal adalet yasalarının yürürlüğe konulduğundaki anlamıyla uygulanmadığına dikkat çekti. Karar aynı zamanda reşit olmayan kızlara kocaları hakkında tecavüz davası açma hakkı da tanıyor.

KIZ ÇOCUKLARININ YÜZDE 47’Sİ ÇOCUKKEN EVLENDİRİLİYOR

BBC, Delhi temsilcisi   Geeta Pandey, bu kararın uygulanmasının yaygın olduğu ülkede uygulanmasının çok zor olduğunu söylüyor. Pandey bu evliliklerin ailelerin rızasıyla yapıldığına dikkat çekiyor. Hindistan Anayasa Mahkemesi Dünya Kız Çocukları Günü’nde yaptığı açıklamada Merkez hükümete ve eyalet hükümetlerine ülke genelindeki çocuk evliliklerini engellemek için önleyici tedbirler alma çağrısı yaptı.

Kitle örgütü Independent Thought (Bağımsız Düşünce) tarafından dilekçeye açılan tartışmalı yasada bu karardan önce bir erkek 15-18 yaşlarındaki eşiyle birlikte olduğunda bu tecavüz sayılmıyordu fakat bu istisna yasal rıza yaşının 18 olmasıyla çelişkili bir durumdu.

Dünyada en fazla çocuk gelin Hindistan’da bulunuyor. Hindistan’da kız çocuklarının yüzde 47’si 18. doğumgünlerinden önce evleniyor. Eyaletten eyalete çocuk gelin oranları yüzde 69’dan yüzde 65’e değişen Hindistan’da 15’inden önce evlenen kız çocuklarının sayısı azalsa da 15-18 yaşları arasındaki kızların evlenme oranlarında artış yaşanıyor. (Dış Haberler)