AB'den Ankara'ya: 'Nazi' demekten vazgeçin

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker: Türkiye'nin kendisi AB'den uzaklaşıyor.

DUVAR – Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker , Türkiye halkına her zaman yardım eli uzatmaya hazır olduklarını fakat Türkiye hükümetinin attığı adımlarla Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerin çöküşü için zemin yarattığını ifade etti.

Avrupa Birliği’nin yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Juncker, “Türkiye kendisini AB’den uzaklaştırıyor” dedi ve sözlerine “Ankara üye devletlerin liderlerini faşist ve Nazilere benzeterek onlara hakaret etmekten vazgeçmeli” diyerek devam etti.

‘GAZETECİLERİ BIRAKIN’

Avrupa Komisyonu Başkanı, tutuklu gazetecilerin durumunu da eleştirerek, “Gazetecilerin yeri yazıişleri masasıdır. Onlar, ifade özgürlüğünün hüküm sürdüğü ortamlara dahildir” dedi.

‘KÖPRÜYÜ SİZ YAKIP BRÜKSEL’İ SUÇLAYAMAZSINIZ’

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, ‘Türkiye’nin AB ile köprüleri yakıp ardından da müzakerelerin istenilen şekilde gitmemesi durumunda Brüksel’i suçlayamayacağını’ ifade eden Juncker, tüm bu gerekçeler nedeniyle Türkiye’nin öngörülebilen gelecekte AB üyesi olmasının mümkün gözükmediğini ifade etti.

OHAL’E ELEŞTİRİ

Türkiye’de devam eden olağanüstü hâl (OHAL) uygulamalarını da eleştiren Juncker, “Avrupa’da hukukun gücü vardır. Güç kullanarak hukuk dayatılamaz” dedi. AB’de hukukun üstünlüğünü ‘bir seçenek değil, bir görev’ olarak tanımlayan Avrupa Komisyonu Başkanı, “AB bir devlet olmayabilir ancak yine de hukukun üstünlüğü esasına göre yönetiliyor” diye konuştu.

AB ÜYELİK SÜRECİ NE DURUMDA?

Avrupa Birliği liderler zirvesi ekim ayında Türkiye’nin üyelik sürecinin geleceği konusu görüşmek üzere toplanacak. Taraflar arasında 2005 yılında başlayan tam üyelik müzakerelerinde şu ana kadar 33 müzakere başlığının sadece 16’sı müzakereye açılabilmiş durumda. Müzakerelerin başarıyla tamamlanıp kapatıldığı tek fasıl ise ‘Bilim ve Araştırma’ olmuştu. Son olarak Haziran 2016’da ‘Mali ve Bütçesel Hükümler’ başlığı müzakereye açılmıştı. (Dış Haberler)