Deutsche Bank'ta robotlar 7 milyon işe malolabliir

Deutsche Bank'ta yapay zeka sayesinde robotların 'abaküs görevi gören' bazı çalışanların yerine geçebileceğini söyledi. Bu adım 7,1 milyon kişiyi işsiz bırakabilir.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'ın CEO'su John Cryan , yapay zekâ ve otomasyonu sayesinde  çok sayıda çalışanının işinden olabileceğini açıkladı.

Almanya'nın Frankfurt kentinde 'Geçiş Sürecinde Bankalar' konulu bir seminere katılan Cryan, teknoloji geliştikçe robotların 'abaküs görevi gören' bazı çalışanların yerine geçebileceğini söyledi.

Yapay zekanın insanlığı 3. Dünya Savaşı'na kadar götürebileceği tartışılan bu günlerde, istihdam konusunda da teknolojinin bir nimet değil tehdit olabileceğine dair endişe de giderek artıyor.

Deutsche Bank'ın beyaz yakalı çalışanları da bu değişimden nasibini alabilir. Zira 100 bin çalışanı olan Deutsche Bank'ın yönetimi, beş yıllık bir yeniden yapılanma planı üzerinde çalışıyor.

Bankadaki muhasebeciler başta olmak üzere "bir abaküsten ibaret olmaya bir sürü zaman harcayan insanların yapacak başka şeyler bulması gerekeceğini" söyleyen Cryan, sözlerine şöyle devam etti:

Bankalarımızda mekanik işler yaparak robotlar gibi davranan çalışanlarımız var. Yarın bir gün, insanlar gibi davranan robotlarımız da olabilir."

Cryan ayrıca bu dönüşümün önlenemez olduğunu da vurgulayarak, "Bizim bir banka olarak bu değişimlere ayak uydurup uydurmamızın önemi yok. Bu değişim zaten olacak" diye konuştu.

'ROBOTLAR 7 MİLYONDAN FAZLA İŞİ TARİHE GÖMEBİLİR'

Akıllı otomasyon teknolojisinin ne gibi iş pozisyonlarını ortadan kaldıracağı büyük merak konusu.

Dünya Ekonomik Forumu'na göre, önümüzdeki yıllarda işgücü piyasasında 7.1 milyon iş tarihe gömülebilir. Risk altındaki işlerin üçte ikisi, ofis ve idare konularında.

Uzmanlara göre, yapay zekâ bazı işlerin tamamını yok ederken, bazıları insan emeğine ihtiyaç duymayı sürdürecek.

Yapay zekâ şirketi TAINA Technology, bankalara uyumlu bir otomasyon sistemi oluşturdu bile. Bu pilot proje nedeniyle işlerinden olan bazı çalışanlara ise, farklı pozisyonlar teklif edildi.

Ancak herkes bu kadar şanslı olmayacak. Uzmanlara göre, sadece düşük vasıflı işgücü değil, özellikle üretim ve idare pozisyonlarındaki birçok beyaz yakalının işleri de tehdit alında.

İŞSİZLİK VE EKONOMİK KRİZ YAYILACAK MI? 

Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere'deki işlerin yüzde 35'i 20 yıl içinde makineleşebilir.

PwC'nin yaptığı bir araştırma da, aynı şekilde ABD'de 2030'a kadar işkollarının yüzde 30'unun yol olabileceğine işaret ediyor.

Rise of Robots (Robotların yükselişi) adlı kitabın yazarı Martin Ford ise, radikal değişimler yapılmadığı sürece yaygın işsizlik ve ekonomik krizler göreceğimizi söylüyor.  (BBC Türkçe)