İtalyan gazetecinin 'sığınmacı' deneyi, ırkçılığı açığa çıkardı

İtalyan gazeteci Luca Bottura, İtalya'da tatil yapan Samuel L. Jackson ve Magic Johnson'ın fotoğrafını "sığınmacılarımş" gibi paylaşınca ırkçı ve zenofobik karşılıklar aldı. Bottura bunu bir "sosyal deney" amacıyla yaptığını söyledi.

DUVAR – İtalya’da karikatürist ve gazeteci Luca Bottura’nın, sosyal deney kapsamında ünlü aktör Samuel L. Jackson ve eski basketbolcu Magic Johnson’ın fotoğrafını, “ülkede lüks içinde yaşayan sığınmacılar”mış gibi gösteren paylaşımı, siyasilerin “kucaklayıcı sığınmacı” politikalarının sert bir şekilde eleştirilmesine ve ırkçı mesajlara yol açtı.

İyi birer dost olan Holywood yıldızı Samuel L. Jackson ve NBA’in efsanevi oyuncularından Magic Johnson’ın, İtalya’nın Toskana bölgesindeki alışverişleri sonrası çekilen bir fotoğrafı gündem yarattı. Johnson, bir bankta otururken görülen fotoğraflarını Twitter hesabından, “İtalya’daki Forte dei Marmi’de, Sam ve ben bir banka oturmuşuz. Hayranlarımız bizimle fotoğraf çektirmek için sıraya girmiş” ifadeleriyle paylaştı.

Luca Bottura da “provokatif” bir şaka yaparak, ikilinin bu fotoğrafını sosyal medya hesabından, İtalya’nın, her sığınmacı için günlük yaklaşık 35 euro harcamasına atıfla paylaştı.

Bottura, “(Laura) Boldrini’nin (İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı) ayırdığı kaynaklarla, 35 euro ile Forte dei Marmi’deki Prada’dan alışveriş yapıyorlar. Bu sizi de çileden çıkarıyorsa lütfen paylaşın!” diye yazdığı mesajında “Utanç!” başlığını kullandı.

Bu paylaşımın kısa sürede yayılması üzerine birçok İtalyan da ırkçı, zenofobik ve ülkelerinin sığınmacı politikalarına karşı öfkeli ifadeler kullandıkları iletiler paylaştı.

‘İNSANLARIN YÜZDE 40’I MESAJIN KIŞKIRTMA AMAÇLI OLDUĞUNU ANLADI’

Bunun üzerine bir açıklama yapan Bottura, paylaşımının tamamen sosyal bir deneyin parçası olduğunu söyledi.

Böylece önyargıların, gerçeklerden daha güçlü olduğunun bir kez daha anlaşıldığını dile getiren Bottura, “Bu paylaşıma yorum yapanların sadece yüzde 40’ı bunun kışkırtma amaçlı olduğunu anladı, yüzde 30’u gerçekten çileden çıktı, yüzde 20’si ise beni Jackson ve Johnson’u tanımamamak ve ırkçılık yapmakla suçladı” dedi.

Bottura’nın iletisinin gerçek olduğuna inanan ve bunu takipçileriyle paylaşanlar arasında ünlü model ve şarkıcı Nina Moric de yer aldı.

Moric, “Forte dei Marmi’de, bizden kesilen paralarla her gün 35 euro verilen bu neşeli sığınmacıları görmek, gerçekten de artık çok fazla” yorumunu da yapınca, bir çok takipçisinden tepki aldı. Moric daha sonra, Samuel L. Jackson ve Magic Johnson’u asla Afrikalı sığınmacılar zannetmediğini, şaka yaptığını açıklasa da bu, birçokları tarafından inandırıcı bulunmadı. (İTALYA/DHA)