Mesud Barzani: Ulus devlet kurmak istemiyoruz

IKBY Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumu hakkında açıklamalarda bulundu. Referandumu ertelemeyeceklerini söyleyen Barzani, "Demokratik, çok bölgeli, çok dinli vatandaşlık temeli üzerine bir devlet kurmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

DUVAR – Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’de yapacakları bağımsızlık referandumu ile ilgili açıklama yaptı. Barzani, “Bir ulus devlet kurmak istemiyoruz; biz demokratik, çok bölgeli, çok dinli vatandaşlık temeli üzerine bir devlet kurmak istiyoruz” dedi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani, Selahaddin kentindeki başkanlık konutunda bir grup öğrenciyi kabul etti. Barzani, burada 25 Eylül’de yapacaklarını açıkladıkları bağımsızlık referandumu için Irak hükümeti ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi.

‘HİÇBİR TEHDİDİN ALTINDA REFERANDUM ERTELENMEYECEK’

Referandumun ertelenmesinin söz konusu olmadığını ve 25 Eylül’de yapılacağını ifade eden Barzani, “Irak ile iki iyi komşu ülke olabilmemiz için ‘Bağımsız Kürdistan’a ihtiyacımız var. Birçok defa Bağdat’la iyi ilişkilerimizin olması için her türlü çabayı gösterdik ama tüm bu çabalarımız sonuç vermedi” diye konuştu.

Ulus devlet kurmak istemediklerini belirten Mesud Barzani, şunları söyledi:

“Kürt ulusu için bir ulus devlet kurmak istemiyoruz. Biz demokratik, çok bölgeli, çok dinli vatandaşlık temeli üzerine bir devlet kurmak istiyoruz. Hiçbir tehdidin altında referandum ertelenmeyecek. Onlar şimdi referandumun zamanı değil diyorlar. Biz de daha iyi zaman ne zamandır diyoruz.” (DİYARBAKIR/DHA)