Yüzyıllık taze kek

Antartika'da'100 yıl öncesinden kaldığı sanılan, ambalajından çıkarılmamış ve bugüne dek hiç bozulmadan kalabilmiş meyveli kek bulundu. Kekin, İngiliz bir kaşifin ekibine ait olduğu düşünülüyor.

DUVAR – Antarktika’da araştırmacılar, yaptıkları bir çalışma sırasında yüz yıldan uzun bir süre önce paketlenmiş bir kek buldu. Görüntüsü ve kokusu adeta taze gibi olan kekin, yapılan incelemeler sonucunda yenilebilir olduğu belirtildi. Kekin, İngiliz bir kaşifin ekibine ait olduğu düşünülüyor.

Karar’da yer alan habere göre, Antarktika’nın koruma altındaki Cape Adare yarımadasında yer alan kulübelerin restorasyonu üzerinde çalışan Antarctic Heritage Trust (Antarktika Mirası Vakfı) görevlileri, 100 yıl öncesinden kaldığı sanılan, ambalajından çıkarılmamış ve bugüne dek hiç bozulmadan kalabilmiş meyveli kek buldu. Vakıf, sitesinden yaptığı açıklamada kekin Huntley & Palmers adlı İngiliz bisküvi fabrikasında üretilmiş olabileceğini belirtti.

Açıklamaya göre kekin bölgeye 1910-1913 tarihleri arasında İngiliz kaşif Robert Falcon Scott’un başında bulunduğu ekipten biri tarafından getirildiği tahmin ediliyor. Açıklamada kağıda sarılı halde bir kutuya konduktan sonra kutusu deforme olduğu halde kendisi bozulmadan kalmış olan kekin ‘yenilebilir’ olduğuna da dikkat çekildi.

d77