Suriyeliler en çok Türkiye'den dönüyor

Bu yılın başından beri 600 bin Suriyeli evine geri döndü. Göçmenlerin yüzde 16'sı sınır komşusu ülkelere kaçmıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - BM, 2017 yılının başından beri 600 binden fazla Suriyelinin terk ettiği köy ve kentlere geri döndüğünü açıkladı. Sınır komşusu ülkeler arasında en fazla geri dönüşün Türkiye'den olduğu belirtildi. Kuruluşa bağlı çalışan Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Olivia Headon, "Bu şimdiye kadarki en büyük geri dönüş dalgası" diye konuştu. Örgüt, bu rakamın 2016 yılında geri dönenlerin tamamına denk geldiğini açıkladı.

Evine ve memleketine geri dönenlerin yüzde 84'ünü Suriye içinde başka bir bölgeye kaçmış olan ülke içi göçmenlerin oluşturduğu bildirildi. Geri kalan yüzde 16'lık kesim ise sınır komşusu ülkeler Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak'tan Suriye'ye geri döndükleri açıklandı. Sınır komşusu ülkeler arasında en fazla geri dönüşün Türkiye'den olduğu söyleniyor.

Olivia Headon, DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada yılın ilk yedi ayında Türkiye'den Suriye'ye dönüp yerleşen Suriyelilerin sayısının 35 bin 386 olduğunu bildirdi.

Türkiye ve Ürdün'den gelen Suriyeli nüfusun çoğunun Halep ve Haseke illerine geri döndükleri belirtildi.

11 MİLYON SURİYELİ YURT DIŞINDA

IOM, Suriyelilerin çoğunun geride bıraktıkları gayrimenkulleri güvence altına almak ya da ülkelerindeki güvenlik ve ekonomik durumun düzelmeye başladığına inandıkları için geri döndüklerini ifade ediyor. IOM sözcüsü, Suriyelilerin bir diğer geri dönüş sebebinin de gittikleri ülkelerde karşılaştıkları uyum problemi olduğunu beyan etti.

Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine göre halihazırda 11 milyondan fazla Suriyeli, yerini yurdunu terk edip ülke içi ve dışına kaçmış durumda. Suriye içinde hala 800 binden fazla kişi güvenlik gerekçesi ile evlerine dönemiyor. IOM verilerine göre bunların çoğu evlerini iki ya da üç kez terk etmek zorunda kalmış.

Göç Örgütü'nün sözcüsü 2011 yılında patlak veren çatışmalar dinmeden düzenli bir geri dönüş organize etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Altı yıldır iç savaşın hüküm sürdüğü ülkede şimdiye de yaklaşık 400 bin kişi hayatını kaybetti, milyonlarca insan yerinden edildi. (Deutsche Welle Türkçe)