Küskün prens: Beni kraliçenin yanına gömmeyin

Krallık unvanı verilmeyen Danimarka prensi kraliçeyle yan yana gömülmeyi reddetti. Kraliçe bu kararı anlayışla karşıladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Danimarka Kraliçesi Margrethe’ın eşi Danimarka Prensi Henrik kendisine şimdiye kadar 'kral' unvanı verilmemesine öfkelendiği için eşiyle aynı yerde gömülmeyi reddetti.

Kraliyet Sarayı, Prens'in kararını dün yaptığı bir açıklama ile teyit etti.

Kraliçe Margrethe ile 50 yıldır evli olan Prens Henrik, kendisine 'Prens' yerine 'Kral' ünvanı verilmemesinden dolayı duyduğu rahatsızlığı yıllar boyunca çeşitli vesilelerle dillendiriyordu.

'PRENS EŞİYLE EŞİT MUAMELE GÖRMEDİ'

Sarayın İletişim Şefi Lene Balleby olayla ilgili verdiği demeçte, "Prensin Danimarka Monarşisi içindeki rolü ve unvanından hoşnut olmadığı bir sır değil. Prensin öldükten sonra eşi Kraliçe’nin yanına gömülmek istememe kararı, arzu ettiği rol ve unvana sahip olmamasından kaynaklanan, eşi ile eşit muamele görmemesinin doğal bir sonucu" şeklinde konuştu.

77 yaşındaki kraliçe Margrethe'in, eşi Prens Henrik'in kararını anlayışla karşıladığı belirtildi.

Fransa'nın güneybatısındaki Bordeaux dışında Talence'de 1934 yılında, 'Henri-Marie-Jean André de Laborde de Monpezat' adıyla dünyaya gelen Prens Henrik, 10 Haziran 1967'de o zaman Danimarka tahtının varisi olan Prenses Margrethe ile evliliğinin ardından ismini resmen Henrik olarak değiştirmişti. (DHA)