NYT: Veliahtlıktan alınan Suudi prens saraya kapatıldı

New York Times, Suudi Arabistan'da veliaht prenslikten alınan Muhammed bin Nayif'in saraydan çıkartılmadığını iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - New York Times, Suudi Arabistan'da kısa süre önce veliaht prensliğinden alınan Muhammed bin Nayif'in korumalarının değiştirildiğini ve Cidde'deki sarayından çıkartılmadığını iddia etti. Gazeteye göre, prensin yurtdışına çıkışına da izin verilmiyor.

New York Times, Bin Nayif'in sarayından ve ülkesinden çıkmasına getirilen engellemeler ile yeni veliaht prense karşı herhangi bir muhalif hareketin önlenmesinin amaçladığını yazdı. Gazete, haberini, 4 eski ve görevdeki ABD'li yetkili ile kraliyet ailesine yakın bazı Suudi kaynaklarına dayandırdı.

New York Times'a konuşan Suudi kaynaklardan biri, söz konusu kısıtlamaların veliaht değişikliğinin neredeyse hemen ardından uygulamaya sokulduğunu ve ilk adım olarak Nayif'in yakın korumalarının yeni veliaht prensi Muhammed bin Salman'ınkilerle değiştirildiğini söyledi.

Suudi Arabistan ise iddiaları yalanladı. New York Times'a konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili bu iddiaları "temelsiz ve yanlış" olarak nitelendirdi.

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el Suud, veliaht prensi olarak ileride tahta geçmesi beklenen yeğeni Nayif'in yerine, 31 yaşındaki kendi oğlu Muhammed bin Salman'ı getirmişti. Bu karar, Suudi Arabistan'da reform yanlılarına vurulmuş ağır bir darbe olarak görülüyor.

Salman yanlıları ise bu kararı memnuniyetle karşılamış ve genç ve hevesli bir veliaht prensinin krallığın geleceği açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirmişti.

'AMERİKALI YETKİLİLER DEĞİŞİMDEN MEMNUN DEĞİL'

Suudi Arabistan devlet medyası, veliaht prensliği devir tesliminin sorunsuz bir süreç olarak yansıtmaya çalışmış ve defalarca Salman'ın kendisine tebrik eden Nayif'in elini öptüğü görüntüleri service sokmuştu.

Suudi Kralı Selman, veliaht prensliğine oğlunu getirdiSuudi Kralı Selman, veliaht prensliğine oğlunu getirdi

Ancak üst düzey bir Amerikalı yetkili, bu tarz yayınlara rağmen Nayif'e getirilen kısıtlamaların Salman'ın kendisine karşı herhangi bir muhalefet istemediğinin bir işareti olduğu görüşünde.

New York Times gazetesine konuşan ve adı açıklanmayan yetkili, "Salman, aile içerisinde arkasından herhangi bir iş çevrilmesini istemiyor. Hiçbir meydan okumayla karşılaşmadan hızla yükselme niyetinde. Gerçi, Nayif de bir muhalif hareket oluşturuyormuş gibi pek durmuyor" dedi. (BBC Türkçe)

Etiketler ABD prens nyt Suud