Almanya'dan G20 için gelecek Erdoğan'ın korumalarına uyarı

G20 Liderler Zirvesi'ne hazırlanan Hamburg polisi Washington'daki gibi bir koruma krizinin yaşanmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü "Böyle bir şey olması halinde polis devreye girecek" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumalarının Mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında protestoculara yaptığı müdahalenin yankıları sürüyor.

Deutsche Welle Türkçe'den Başak Özay'ın haberine göre 7-8 Temmuz tarihlerinde Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenecek G20 Zirvesi öncesinde Hamburg Polis Teşkilatı'ndan Erdoğan'ın korumalarına uyarı geldi. Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü Ulf Wundrack, "Washington'daki gibi Türk Cumhurbaşkanı'nın korumalarının göstericilere müdahale etmesi gibi sahneler Hamburg'da yaşanmayacak. Böyle bir şey olması halinde polis devreye girecek" dedi.

Erdoğan'ın salon taleplerine Almanya'dan retErdoğan'ın salon taleplerine Almanya'dan ret

'POLİSİN SAHİP OLDUĞU YETKİLERE SAHİP DEĞİLLER'

Wundrack, Alman basınına açıklama yapan Hamburg Emniyet Müdürü Ralf Martin Meyer'in uyarılarını hatırlatarak, "Bay Meyer, yabancı heyetlerin güvenlik görevlilerinin kesinlikle polisin sahip olduğu yetkilere sahip olmadığını hatırlattı. Sadece acil yardım durumlarında güvenlik görevlileri devreye girebilir" diye konuştu. Korunan kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunda korumaların müdahale edebileceğini belirten Wundrack, "Bunun ötesinde bir yetkileri yok" dedi.

'Erdoğan yakın korumalarını ABD'ye götürmeyecek''Erdoğan yakın korumalarını ABD'ye götürmeyecek'

Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü, zirveye konuk olan siyasi liderlerin de bu durumdan haberdar olduğunu belirtti.

20 BİN POLİS GÖREV YAPACAK

Dünyanın en büyük 19 ekonomisi ile Avrupa Birliği'ni buluşturan G20 Zirvesi'ne Hamburg polisi sıkı önlemlerle hazırlanıyor. Zirve boyunca Almanya ve Avusturya, Hollanda gibi komşu ülkelerin polis teşkilatlarının da desteğiyle toplamda yaklaşık 20 bin polisin görev yapması bekleniyor. Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü Wundrack, olası gerginliklere karşı şimdiden bazı senaryoların geliştirildiğini ifade etti.

25 AYRI GÖSTERİ İLE PROTESTO BEKLENİYOR

Otonom sol grupların güçlü olduğu Hamburg'da G20 Zirvesi'nin çeşitli gösterilerle protesto edilmesi de bekleniyor. Protesto gösterilerinin kaydının zirve öncesinde yapıldığını ve organizatörler ile görüşmelerin yürütüldüğünü belirten Hamburg Polis Sözcüsü Ulf Wundrack, "Gösterilerin çoğu polisle işbirliği içerisinde planlandı. Organizatörle neyin yapılıp neyin yapılamayacağı konusunda konuştuk" dedi. Wundrack, "Gösteriler barışçıl, silahsız bir şekilde yapıldığı sürece normal, yasal çerçevededir" diye konuştu.

ABD'den koruma saldırısında 16 yakalama kararıABD'den koruma saldırısında 16 yakalama kararı

Zirvenin 25 ayrı gösteri ile protesto edilmesi bekleniyor. Protestoların bir kısmının zirve öncesinde yapılacağı belirtiliyor.