Afgan arkadaşlarını savunan öğrenciler polisle çatıştı

Alman polisinin Nürnberg'de Afgan bir öğrenciyi sınırdışı etmek için okuluna baskın yapması büyük tepki topladı. Öğrenciler, Afgan sınıf arkadaşları için polisle çatıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Nürnberg'de polis, bir Afgan öğrenciyi sınır dışı etmek için okula baskın yapınca karşısında yüzlerce öğrenciyi buldu. Polisin Afgan öğrenci sınıftan sürükleyerek çıkarması tepkilere neden olurken, sınır dışı operasyonunun Kabil'de en az 80 kişinin öldüğü intihar saldırısıyla aynı güne denk gelmesi dikkat çekti.

Bir meslek lisesinde okuyan yirmi yaşındaki Afgan öğrenciyi polise vermek istemeyen öğrenciler barikat oluştururken, çıkan arbede de yaralananlar oldu, 5 kişi gözaltına alındı. Polisin Afgan genci arabaya götürmesiyle başlayan tepkiler sosyal medya aracılığıyla büyüdü. Öğrenciler ilk önce Göç Bürosu,  sonra da Yabancılar Ofisi önünde barışçıl eylemler yaptılar.

Enough is Enough (Artık Yeter) isimli muhalif, anti kapitalist blogda Afgan gencin polis tarafından yerde sürüklendiği ve insanlık dışı muameleye maruz kaldığı söyleniyor. Siteye göre, ilk etapta yirmi kadar öğrenci okula gelen polis aracını engellemeye çalıştı. Bir süre sonra eylemci öğrencilerin sayısı 300'e ulaşırken, polis cop, biber gazı ve köpeklerle öğrencileri dağıtmaya çalıştı.

BELEDİYE BAŞKANI: KABUL EDİLEMEZ

Afgan gencin sınır dışı edip edilmeyeceği mahkemede bugün karara bağlanacak. Afgan genç, Almanya'da dört yıldır  yaşıyor. Nürnberg'in Sosyal Demokrat Belediye Başkanı Ulrich Maly, olayla ilgili yaptığı açıklamada, bir öğrenciyi sınıfından sürükleyerek çıkarmanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Bölgenin Protestan piskoposu Heinrich Bedford-Strohm ise bu olayın göçmen sınır dışı politikalarının tekrar gözden geçirilmesi için bir uyarı işareti olması gerektiğini ifade etti.