Çipras, Erdoğan'la görüşecek

Çipras Çin'de Erdoğan'la buluşmaya hazırlanıyor. İki liderin gündeminde Yunanistan'a sığınan darbeci askerler de var.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin'de bir araya gelecek Bu toplantıda Türk-Yunan ilişkilerinin seyrinin, darbeci askerler konusunun ve Kıbrıs meselesinin  masaya yatırılması bekleniyor.

Çin’de gerçekleştirilen “Belt and Road” Forumuna katılmak üzere bu ülkeye giden Çipras başka temaslar da gerçekleştirecek. Çipras’ın Çin Devlet Başkanı ve Rusya devlet başkanıyla temaslarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de bir araya gelecek. Yunanistan medyasına göre bu görüşme Atina açısından özel bir önem taşıyor. Zira bu görüşmede Atina-Ankara eksenindeki tüm gelişmelerin masaya yatırılması beklenmekte. Diğer yandan Atina, Kıbrıs Meselesinin de iki lider tarafından tartışılmasını bekliyor.

Duvar’a ulaşan bilgiler Çipras-Erdoğan görüşmesi için arka planda Atina ve Ankara arasında yoğun bir trafik yaşandığını gösteriyor. Atina’daki kaynaklar son aylarda bu yönde yoğun çabaların harcanmış olduğuna işaret ediyor.

Mülteci sorunu için de temaslarda bulunmassı beklenen Çipras'ın ayrıca ülkesinin borçlarını ilgilendiren konuları İMF ile görüşmesi bekleniyor.