Taliban'dan askeri üsse baskın: 140 ölü

Afganistan'da Taliban'ın bir askeri üsse düzenlediği saldırıda en az 140 asker hayatını kaybetti. Taliban militanlarının üsse Afgan ordusuna ait üniforma ve araçlarla girdiği belirtiliyor.
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR – Afganistan, son dönemdeki en büyük Taliban saldırısıyla saldırdı. Kuzeydeki Mezar-ı Şerif kentinde bulunan askeri üste en az 140 asker öldürüldü. Çok sayıda yaralı olduğu ve ölü sayısının daha da yüksek çıkabilieceği belirtiliyor.

Yetkililer, yaklaşık 10 Taliban militanının askeri üsse Afgan ordusuna ait üniforma ve araçlarla girdiğini anlattı. Militanların girişte kapıdaki askerlerle sohbet ettiği, sonra da cuma namazı sonrası akşam yemeği yiyen askerlere ateş açtığı belirtiliyor. Saldırı, Taliban’ın Afganistan’da bir askeri üsse yönelik en öldürücü eylemi olarak niteleniyor. Taliban’dan yapılan açıklamadaysa, kuzey Afganistan’da bir dizi üst düzey liderlerinin yakın zamanda öldürülmesinin intikamının alındığı savunuldu.

Söz konusu üste, NATO liderliğindeki askeri koalisyonun danışmanları da bulunuyor. Danışmanlar arasında Türk askeri de bulunuyor. Reuters’a konuşan koalisyon yetkililer, saldırıda başka ülkeden askerlerin hayatını kaybetmediğini söyledi. (Dış Haberler)