'Brexit'in dönüşü var'

Antonio Tajani, İngiltere 'nin isterse Brexit'i geri döndürebileceğini söyledi. Tajani, bunun için hukuki bir sürece gerek olmadığını vurguladı.

DUVAR – Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, İngiltere’de yapılacak seçimlerin ardından yeni bir hükümet kurulması durumunda İngiltere’nin AB’den çıkış sürecinin geri döndürebileceğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Tajani, İngiltere’de 8 Haziran’da yapılacak seçimlerde seçmenlerin Brexit konusundaki fikirlerinin değişmesi halinde bunun için herhangi bir hukuk sürecine gerek olmadığını vurguladı.

İngiltere ziyareti sırasında  Guardian gazetesinin sorularını cevaplayan “Tajani  İngiltere’deki seçim sonuçlarından sonra İngiltere AB’de kalmak isterse herkes bunun arkasında olur ve ben de çok mutlu olurum” diye konuştu. Başbakan Theresa May ise AB’den çıkış sürecinin başlatılması için gerekli olan Lizbon Anlaşması’nın 50’inci maddesinin uygulanmaya başlamasının ardından geri dönüşün olmayacağını vurgulamıştı.

Tajani “Eğer yarın İngiltere’deki yeni hükümet bu konuda pozisyonunu değiştirmek isterse bunu yapmak mümkün olabilir. Son karar 27 Avrupa Birliği ülkesinin kararıdır ancak herkes İngiltere’nin 50’inci maddeyi geri döndürmesinden yana olacaktır” diye konuştu.

Tajani, İngiltere’yi diğer AB ülkelerinin yurttaşlarının haklarını gerileten herhangi bir Brexit Anlaşmasını veto edeceğini, AB yurttaşlarının haklarının Avrupa Adalet Divanı’nın himayesi altında olduğunu vurguladı.