Türkmenler 'Kürt bayrağı'nı mahkemeye taşıyor

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, Kerkük'teki resmi kurumlara Kürt bayrağı çekilmesi kararını federal mahkemeye taşıyacaklarını söyledi. Salihi, "Kentte IKYB bayrağının yanında biz de bayrağımızı dikeceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak'ın Kerkük kenti İl Meclisi'nin kentteki resmi kurum ve kuruluşlarda Irak bayrağının yanında Irak Kürtistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının da asılmasını onaylamasın ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşet Salihi kararı federal mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Kerkük'te IKBY bayrağının asılması kararının alındığı oturumu boykot eden Türkmen ve Arap üyeler toplantıya katılmazken 26 Kürt kökenli Meclis üyesinin üyenin katılımıyla karar oy birliğiyle onaylandı.

On iki yıl önce Kerkük'te yapılan yerel seçimle birlikte Kerkük İl Meclisi, 9'u Türkmen, 6'sı Arap 41 üyeden oluştu. Oylamanın ardından meclis içerisine ve valilik binasında Irak bayrağının yanına IKBY bayrağı asıldı.

TÜRKMENLERDEN PROTESTO

Kerküklü Türkmenlerden oluşan bir grup 'Kürt bayrağının tek taraflı onayla kentteki kamu binalarına asıldığını' savunarak karara tepki amacıyla gösteri düzenledi. Bu sırada bir valilik görevlisi, aracıyla il binasına girmeye çalışırken iki göstericiyi yaraladı. Kerkük valisinin istifasını isteyen gösterici Türkmenler "Kerkük Türkmen'dir Türkmen kalacak" diye slogan attı.

'BİZ DE BAYRAĞIMIZI DİKECEĞİZ'

Kentteki gösterilerden sonra Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşet Salihi ve kentteki Türkmen siyasi parti temsilcileri ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"Türkmen haklarını elde etmek ve tek taraflı kararla Kerkük'teki kurum ve kuruluş binalarının üzerinde IKYB bayrağı asılmasına karşı federal mahkemeye başvuracağız" diyen Salihi, şöyle devam etti:

''Tüm etnik ve mezhep gruplarının yaşadığı Kerkük kentinde tek taraflı kararla IKYB bayrağının asılmasını federal mahkemeye şikayetimizi belirteceğiz. Kentte IKYB bayrağının yanında biz de bayrağımızı dikeceğiz. Federal mahkeme bir tek bizim değil onların da bayrağını kabul etmemeli. O zaman her iki taraf bayraklarını indirmeli.''

'ANAYASAYA GÖRE BÖYLE BİR YETKİ YOK'

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşet Salihi, ''Kerkük kentinin her yönüyle bir Türkmen kenti olduğunu hiç kimse inkar edemez. Ne yazık ki kentin geleceğine ilişkin atılan adımlar emri vaki şeklindedir" dedi. Salihi, şu görüşleri dile getirdi:

''Alınan karar Kerkük valisinin tek taraflı bir kararıdır. Buna karar ne yazık ki il meclisindeki tek Kürt üyeler tarafından onaylanmıştır. Anayasanın 21. maddesine göre hiç bir il tek başına ve Irak bayrağının dışında bir bayrak asma hakkı yoktur. Irak genelinde bir Irak milli bayrağı ve Kürt bölgelerinde IKYB bayrağı asılıyorsa o zaman Türkmenlerin yaşadıkları bölgelerde de Türkmen bayrağının asılması gerekiyor. Bugün Türkmen sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen barış mitinginin daha katılımcı ve kalabalık mitingin Türkmen siyasi partiler tarafından yapılmasını planlıyoruz.''

'IRAK'IN BÖLÜNMESİNE DOĞRU BİR PLAN VAR'

Kerkük kentinin bir tek Irak için değil Ortadoğu için büyük önem arz ettiğini belirten Salihi, "Kerkük bir tek Irak için değil tüm Ortadoğu için bir barış kentidir. Kerkük'ün geleceği ile ancak bölge istikrar bulur. DEAŞ projesi Suriye'de istenilen başarıyı kazanmadı. Musul'dan sonra bu kez Kerkük'te sorunlar yaratılarak Irak'ın bölünmesine doğru bir plan var. Kerkük bir tek Irak'ın değil tüm bölgenin sorunudur.'' dedi.

'EN GÜVENDİĞİMİZ ÜLKE TÜRKİYE'

Türkmenler olarak Türkiye'yi kendileri için can güvenliği olarak gördüklerini belirten Salihi, "Bölgedeki ülkeler arasında en güvendiğimiz ülke Türkiye’dir. Bir zamanlar Türkiye bölgedeki olup bitenlere daha ciddi müdahale etmesi gerekiyordu. Ciddi müdahale olmadığından dolayı Kürt siyasi partileri şimdiki konuma geldiler. Buna rağmen Türkiye hala bizim için en güvenilir limandır. Türkiye’nin Türkmenlerin yanında durması önemlidir.'' dedi.

Kerkük hususunda bölge ülkelerden de tutum beklediklerini ifade eden Salihi, "İran, Suudi Arabistan, Ürdün Krallığı ve başta Amerika olmak üzere tutum ve tepkilerini bekliyoruz Kerkük ile ilgili" ifadelerini kullandı. (KERKÜK/DHA)