Numan Kurtulmuş: Vize yasağı rencide edici

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Trump'ın vize yasağına ilişkin kararı doğru bulmadığını söyledi. Kurtulmuş, kararın gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülkeye vize yasağı koymasına ilişkin olarak, "Amerika gibi bütün farklı dinleri ve etnik grupları bir arada bir kapta eriten bir millet olarak bilinen bir ülkede, bu kararın alınması son derece rencide edicidir. Doğru değildir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir araya Çankaya Köşkü'nde yaptıkları ortak basın açıklamasında, "Duvarları yükselterek bu işi çözemeyiz" yorumu yapmıştı.

Habertürk'ten Kübra Par'a konuşan Kurtulmuş, “Kararın gözden geçirilmesi gerekir” ifadesini kullandı.

Trump'ın bu kararını kabul etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Numan Kurtulmuş,  "Maalesef bu kararın arkasında son zamanlarda özellikle Batı dünyasında artan İslamofobiyanın, göçmen karşıtlığının, yabancı düşmanlığının çok büyük payı olduğunu düşünüyorum. Amerika gibi bütün farklı dinleri ve etnik grupları bir arada bir kapta eriten bir millet olarak bilinen bir ülkede, bu kararın alınması son derece rencide edicidir. Doğru değildir. Gerçekten de insanlar arasında ayrımcılık oluşturan bir karardır." diyerek  Bu kararı düzelteceklerini ümit ediyorum."dedi.

“Hiçbir ülkenin vatandaşı kategorik olarak kötü olmaz” diyen Kurtulmuş şunları söyledi:

“Her ülkenin vatandaşları arasında iyi insanlar olabileceği gibi, yasadışı insanlar da olabilir. Dolayısıyla demokratik devletlerin ve uluslararası camianın yapması gereken bu yasadışı veya terörle ilgili insanlar için bir network oluşturmak ve bunlarla mücadelede uluslararası koalisyonu güçlendirmektir. ABD ve diğer bütün Batı devletlerinin yapması gereken budur. Maalesef şu an birbiriyle paralel çalışan iki karanlık oda var. Biri İslamofobi ve yabancı düşmanlığı, diğeri İslam'ın aziz yüzünü kullanarak yeryüzünü kana bulayan DEAŞ benzeri terör örgütleri ve onların arkasındaki akıllar. Bunlar aynı amaca hizmet ediyor. İkisi de 1 milyar 700 milyon Müslüman'ın hayatını zehir ediyor. Buna karşı uyanık olmak lazım.”