Zarrab'ın savcısı 4 kişiye 75'er yıl hapis istedi

Zarrab hakkındaki iddianameyi hazırlayan Başsavcı Bharara, aynı aileden 4 Türk ve İran vatandaşı hakkında, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları delme, kara para aklama ve bankacılık sahtekarlığı yapma gerekçeleriyle dava açtı. Bharara, 75'er yıl hapis istedi.

DUVAR – New York’ta aynı suçlamalarla tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab (Rıza Sarraf) hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, Türkiye’de yaşayan Habibullah Zarei, Nesteren Zarei Deniz, Bora Deniz ve Abdullah Evren Erdem hakkındaki iddianameyi mahkemeye sundu.

‘EN ÜST CEZAYI HAK EDİYORLAR’

İddianamede sanıkların üç ayrı İran şirketi aracılığıyla sattıkları bakır, çelik gibi ürünlerden elde ettikleri 100 milyon doları Amerikan bankalarını da devreye sokarak İran’a aktardıklarını savunan Başsavcı Bharara, ‘Bu sanıklar, ABD’nin uyguladığı yaptırım kurallarını gizlice delmekle kalmayıp kara para da akladılar. En üst yasal cezayı hak ediyorlar’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde aynı suçlamalarla ABD’de tutuklu olarak yargılanan Reza Zarrab’ın ağabeyi Muhammed Zarrab hakkında da dava açan Başsavcı Bharara, tüm sanıklar hakkında 75’er yıl hapis cezası istedi. (NEW YORK/DHA)