Görevden alınan hukukçular için fon

Avrupa Yargıçlar Birliği, Türkiye'de görevden alınan yargıç ve hakimlere yardım fonu oluşturdu. İsviçre de bu fonda yer alacağını açıkladı.

DUVAR – 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de başlatılan OHAL sürecinde FETÖ ile ilişkili oldukları iddiası ile görevden alınan hakimler, savcılar ve ailelerine, Avrupa Yargıçlar Birliği (AYB) destek olacağını açıkladı. İsviçre Hakimler ve Savcılar Derneği de internet sitesinden yaptığı açıklamada bu kişiler için oluşturulacak yardım fonuna katılacaklarını duyurdu. İsviçre Hakimler ve Savcılar Derneği üyesi Thomas Stadelmann, “Bizim yapacağımız küçük miktardaki maddi yardımın bu yaralı aileleri biraz olsun rahatlatacağına inanıyoruz” diye konuştu.

İSVİÇRE DERNEĞİ’NDEN KINAMA

Öte yandan Alman Hakimler ve Savcılar Derneği’nin de 10.000 Euro katkıda bulunacağı, başka derneklerin üyelerinin de yardım toplamaya başladıkları öğrenildi. İsviçre Derneği’nden yapılan açıklamada Türk makamları kınanarak, “Masumiyet karinesi ve işkence yasağı ile ilgili temel ilkelere saygı duyulmasını istiyoruz” ifadelerinde bulunuldu. (CENEVRE/DHA)