'Dünyanın Kürtlere borcunu ödemesinin vakti geldi'

Peşmerge hakkındaki belgeseliyle gündeme gelen Fransız filozof ve yazar Bernard-Henri Lévy, Musul cephesini ziyaret etti. Lévy, "Dünya Kürtlere son derece adaletsiz davrandı... Umudum şu ki, dünya ilk kez Kürtlere borcunu ödeyecek" dedi.

DUVAR – Çatışma bölgelerine yaptığı ziyaretlerle tanınan Fransız filozof ve yazar Bernard-Henri Lévy, “Dünyanın Kürtlere borcunu ödemesinin vakti geldi” dedi. Bu yılın başında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge güçleri hakkında hazırladığı belgeselle dikkat çeken Lévy, Musul cephesini ziyaret etti. Lévy, ziyaretinin ardından Erbil merkezli Rudaw gazetesiyle yaptığı söyleşide gözlemlerini aktardı.

Cephede Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle görüştüğünü aktaran Fransız filozof, peşmergenin IŞİD’e karşı savaşı hakkında, “Bunu hem Irak, hem uluslararası koalisyon, hem de dünya için yapıyorlar. Dünyayı IŞİD vebasından kurtamak için yapıyorlar” dedi.

‘BARZANİ’Yİ BİRAZ MELANKOLİK GÖRDÜM’

Lévy, Barzani’yle görüşmesi içinse, “Onda bir melaknoli hissettim çünkü dünyanın geriye kalanı için savaşıyor ve -bunu bana söylemedi ama- sanırım, halkının yaptığı fedakârlığı dünyanın anlayıp anlamadığını merak ediyor. Büyük ihtimalle bunu soruyor kendine… Dünyanın, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne medeniyet için yaptığı bu fedakarlığın ödülünü verip vermeyeceğini merak ediyor…” diye konuştu.

Barzani hakkında söylediklerinin kendi gözlemleri olduğunu vurgulayan Lévy, Kürt yönetiminin Musul’un IŞİD’den temizlenmesi sonrası bağımsız olmasını umduğunu söyledi. Lévy, “Çünkü dünya Kürtlere son derece adaletsiz davrandı. Dünya hiçbir zaman Kürtlere borcunu ödemedi. Umudum şu ki, dünya ilk kez Kürtlere borcunu ödeyecek” dedi.