Beşar Esad: 'ABD Deyr Ez Zor'da IŞİD'e yardım etti'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Deyr ez Zor’daki Suriye askerlerine yönelik saldırının tesadüf olmadığını söyledi. Esad, operasyonun orduyu baltalamak için yapıldığını iddia etti.

DUVAR – Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Sırp gazetesi Politika’ya verdiği röportajda Deyr ez Zor’daki Suriye askerlerine yönelik saldırının tesadüf olmadığını hava operasyonunun  IŞİD’e destek vermek için yapıldığını iddia etti. Suriye devlet ajansı SANA’da tam metni yayınlanan röportajda Rusya ve İran destekli operasyonlar sayesinde IŞİD’in o bölgede zayıfladığını ABD ordusunun Suriye ordusunun rolünü baltalamak için Deyr ez Zor’da rejim askerlerine saldırdığını söyledi.

“ABD’DEN SONRA IŞİD DE AYNI TEPEYİ BOMBALADI”

Esad, saldırının bir saatten fazla sürdüğünü ve ABD uçaklarının birden fazla tur yaptığını hatırlatarak bir tesadüf olamayacağını hatırlattı. Esad,  ABD’nin özellikle üç tane tepeyi hedef seçtiğini, bombardımanın üstünden bir saat bile geçmeden aynı bölgeyi IŞİD milislerinin bombaladığını söyleyerek “IŞİD ABD uçaklarının burayı bomabaalayacağını nereden biliyordu” sorusunu sordu.

ABD Deyr ez Zor saldırısından sonra özür dileyip Suriye askerlerini IŞİD militanı zannettiklerini söylemişti.

Politika gazetesine geniş kapsamlı bir röportaj veren Beşar Esad Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ı doğrudan teröre destek vermekle suçluyor. Beşar Esad Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan ve ailesini IŞİD’le petrol ticareti yapmakla itham ediyor.