Rusya'dan Norveç'e uyarı: Bunun acısını çekeceksiniz

ABD donanmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanan Norveç'e Rusya'dan tepki geldi: Norveç'i daha önce hiç stratejik silahlarımızın hedef listesine koymamıştık. Ama bu durum gerçekleşirse, Norveçliler bunun acısını çekecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya ve ABD arasındaki gerilim özellikle Suriye üzerinden artarken, Norveç'in attığı adım Rusları kızdırdı. Rusya, ABD donanmasından gemilere ev sahipliği yapmaya hazırlanan Norveç'i sert bir dille uyardı.

TV2'ye konuşan Rusya Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Frants Klinsevitsj, Norveçlilerin ABD askerlerinin ülkedeki varlığından dolayı acı çekeceklerini belirtirken; "Bu Norveç ve Norveçliler için çok tehlikeli. Buna nasıl reaksiyon vermeliyiz. Norveç'i daha önce hiç stratejik silahlarımızın hedef listesine koymamıştık. Ama bu durum gerçekleşirse, Norveçliler bunun acısını çekecek" ifadelerini kullandı.

Habertürk'te yer alan habere göre, Rusya'dan gelen bu tepkinin ardından konuşan Norveç Savunma Bakanı Ine Eriksen Soreide "Rusya'nın bu şekilde tepki vermesini gerektirecek bir durum yok. Ama Ruslar, NATO ülkelerinin yaptığı neredeyse her şeye bu şekilde tepki veriyorlar" dedi.

DAĞLARIN İÇİNDEKİ TÜNELLER...

ABD'nin birliklerini göndereceği Vaernes, Rusya-Norveç sınırına 1000 km uzaklıkta bulunuyor. 1949'dan bu yana NATO üyesi olan Norveç'te ABD'nin askeri malzeme deposu olarak kullandığı, dağların içine açılmış tüneller bulunuyor. NATO üyesi ülkeler geçtiğimiz günlerde Rusya sınırında bulunan Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine de askeri birlikler gönderme kararı almıştı.