ABD Musul operasyonuyla 'gurur duyuyor'

ABD'nin IŞİD'e karşı koalisyondaki özel temsilcisi McGurk, Musul operasyonu hakkındaki açıklamasında "Tanrı, kahraman Irak güçleri, Kürt peşmergeler ve Ninova gönüllülerinin yolunu açık etsin. Sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

DUVAR – ABD’nin IŞİD’e karşı koalisyondaki özel temsilcisi Brett McGurk, Musul operasyonuna katılan Irak güvenlik güçleri ve peşmergeyle ‘gurur duyduğunu’ yazdı. McGurk, Twitter2dan arka arkaya attığı mesajlarda, Dabık’ı IŞİD’den kurtaran ÖSO ve Türkiye’ye de teşekkür etti.

McGurk, açıklamasında “Bu gece Başbakan İbadi, IŞİD teröristlerinin elindeki iki karanlık yılın ardından Musul’un kurtarılması için büyük operasyonları başlatma emri verdi” dedi. Amerikalı temsilci, “Tanrı, kahraman Irak güçleri, Kürt peşmergeler ve Ninova gönüllülerinin yolunu açık etsin. Bu tarihi operasyonda sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı.

McGurk, Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) dün Dabık’ı ele geçirmesi hakkında da, ABD Savunma Bakanlığı’nın ilgili açıklamasını paylaşarak, “Birden fazla cephede IŞİD’e karşı baskıyı artırıyoruz” yorumunu yaptı.