İsrail-Türkiye boru hattına Filistin tepkisi

Türkiye İsrail'le doğalgaz boru hattı kurmaya hazırlanırken Filistin cephesi duruma tepkili. Anlaşmaya karşı çıkanlar 'Filistin halkının kaynaklarının yağmalandığını' düşünüyor.
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR – İsrail ve Türkiye’nin ortak boru hattı projesine yönelik Filistin cephesinden tepkiler giderek büyüyor.

Filistin merkezli uluslararası insan hakları örgütü ‘Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar’ (BDS) Türkiye ve İsrail enerji bakanlarının İstanbul’daki buluşmasının temel amacının, ‘çalınan Filistin gazının yağmalanması’olduğunu söyledi. BDS’nin Türkiye ofisi tarafından yayınlanan bildiride “İsrail’in doğalgazı denilen şey aslında Filistin halkınındır ve işgal devleti, on yıllardan beri Filistin’in doğal kaynaklarını sistematik olarak yağmalamaktadır.” deniliyor.

BDS bu anlaşma sayesinde Gazze ablukasının hafifletilmesi yerine bu ablukaya meşrutiyet kazandırıldığını söylüyor.

2015 yılında Ramallah merkezli STK El Hak tarafından yayınlanan ‘Enerjinin İlhak Edilmesi’ başlıklı rapora göre  Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Doğu Kudüs bölgesinde bulunan zengin petrol, doğalgaz ve şist yağı kaynakları Filistinliler tarafından geliştirilip işlenseydi Filistin, kendi kendine yeten bir ekonomiye sahip olabilecekti. El Hak örgütü İsrail’in 1967 yılından beri bu kaynakları kullanılmasını engellediğini iddia ediyor. (HABER MERKEZİ)