Clinton'dan 'itiraf': IŞİD'i Suudi Arabistan ve Katar destekliyor

ABD'de Demokratların başkan adayı Hillary Clinton, sızdırılan bir e-postada IŞİD'in Katar ve Suudi destekli olduğunu yazmış. Clinton, Irak'ta IŞİD'e karşı Kürtlerin desteklenmesi gerektiğini de vurgulamış.

DUVAR – WikiLeaks’in son yayımladığı yazışmalarda, ‘IŞİD’i Suudi Arabistan ve Katar’ın desteklediği’ tezinin ABD başkan adayı Hillary Clinton tarafından da kabul gördüğü ortaya çıktı. Clinton 17 Ağustos 2014 tarihli bir e-postada, bu iki ülkenin ‘IŞİD’e gizli olarak mali ve lojistik destek sağladığını‘ yazmış. Aynı e-postada Clinton, IŞİD’e karşı Irak’ta peşmergenin desteklenmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’nin ‘Kürtlere silah verilmemesi yönündeki baskısıyla uyumlu politikanın artık geçersiz olduğunu’ ifade etmiş.

OBAMA’NIN DANIŞMANINA GÖNDERMİŞ

Clinton söz konusu e-postayı, bugün Clinton’ın başkanlık kampanyasını yürüten ve o dönem Başkan Barack Obama’nın danışmanlığını yapan John Podesta’ya göndermiş. Yazışma tarihinde artık dışişleri bakanı olmayan Clinton, IŞİD’e karşı neler yapılabileceğini ele alıyor. Clinton, IŞİD’e karşı özellikle Irak’ta Kürtlerin desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.

‘PEŞMERGE’NİN CIA’LE İLİŞKİLERİ VAR’

Clinton, “Irak’ta IŞİD’e karşı Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Peşmerge güçlerinin kaynaklarını ve Irak ordusunda, varsa, güvenilir birlikleri kullanmamız önemli. Peşmerge komutanları, CIA ve Özel Kuvvetler’le uzun zamandır ilişkileri bulunan sıkı savaşçılar” diyor. ABD’nin peşmergeye danışmanlık yapmasını da öneren Clinton, sözü Türkiye’ye getiriyor:

‘TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ ORTAM DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE…’

“Amerikan hükümeti geçmişte, Türkiye Genelkurmayı’yla bir anlaşma çerçevesinde Peşmerge’ye bu tür ağır silahlar vermiyordu. Silahların Türkiye içindeki Kürt isyancıların eline düşeceği endişesi vardı. Türkiye’deki siyasi ortam ve Irak’taki mevcut durum bu politikayı geçersiz kılıyor. Ve bu teçhizat şimdi doğrudan Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne hava yoluyla indirilebilir.”

‘KATAR VE SUUDİ ARABİSTAN’A BASKI YAPMALI’

Clinton, IŞİD’e karşı Kürtlerin başını çekeceği bir operasyonun ‘ılımlı Özgür Suriye Ordusu’na da alan açağı’ öngörüsünde bulunarak, IŞİD’e Suudi-Katar desteğini şöyle anlatıyor: “Bu askeri/para-militer operasyon ilerlerken, bir yandan da, diplomasi ve geleneksel istihbarat alanlarındaki gücümüzü kullanarak IŞİD ve bölgedeki diğer Sünni gruplara gizli olarak mali ve lojistik destek veren Katar ile Suudi Arabistan’ın hükümetleri üzerinde baskı kurmalıyız. Bu çaba, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’yle bağlılığımızın hızlandırılmasıyla güçlenecektir. Katarlılar ve Suudiler, Sünni dünyada hâkimiyet kurma yarışıyla ciddi Amerikan baskısının sonuçları arasında denge kurmak zorunda kalacaktır.”