Almanya'dan eşcinsellere tarihi tazminat

Berlin, 1871 tarihli bir yasaya dayanarak eşcinsel oldukları gerekçesiyle cezalandırılan binlerce erkeğe tazminat ödemeye hazırlanıyor. Alman Adalet Bakanı, özellikle Nazi döneminde uygulanan yasanın mağdurları için hazırlanan planı açıkladı.

DUVAR – Almanya hükümeti, 1871 tarihli bir yasaya dayandırılarak eşcinsel oldukları gerekçesiyle ‘cezalandırılan’ 50 binden fazla erkeğe tazminat ödeyecek. Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas,  30 milyon euro’luk (yaklaşık 100 milyon TL) bir tazminat bütçesi ayırdıklarını açıkladı. Yasa taslağının bu ay resmen açıklanması bekleniyor.

YASANIN DAYANAĞI NEYDİ?

Eşcinselliği suç sayan yasa, Alman birliğinin sağlandığı 1871 yılına dayanıyor. Söz konusu yasa, Nazi döneminde yaygın olarak uygulanmış ve binlerce eşcinsel erkek mahkum edilip toplama kamplarına gönderilmişti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da eşcinsel yönelimleri fark edilen erkekler mahkum edildiği gibi, evlerini ve işlerini kaybetme riskiyle de karşı karşıya kalmıştı. Zira yasa 1960’lara kadar Almanya’da Berlin Duvarı’nın her iki tarafında da uygulanıp, 1994’e dek ülkenin ceza yasasının bir parçası olarak kalmıştı. Bu yasa kapsamında, yaklaşık 140 bin erkek yargılandı ve 50 binden fazlası da ‘eşcinsel oldukları’ gerekçesiyle mahkum edilmişti.

‘SUÇ LEKESİYLE YAŞAMAMALILAR’

Şimdi, Alman hükümeti mağdurlara tazminat ödemeye hazırlanıyor. Adalet Bakanı Maas, her bir bireyin durumu için ayrı ayrı tazminat belirleneceğini açıkladı. 5 binden fazla erkeğin hak talep etmesinin beklendiğini söyleyen Maas, “Bu ülkenin sebep olduğu bu ayıbı hiçbir zaman ortadan kaldıramayacağız ama mağdurlara tazminat vermek istiyoruz. Hüküm giyen eşcinsel erkekler artık sicillerinde kara bir suç lekesiyle yaşamak zorunda kalmamalı” dedi.