Çipras: Erdoğan'ın Lozan çıkışı çok tehlikeli

Yunanistan Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan'ı tartışmaya açmasının ikili ilişkiler için ‘tehlikeli’ olduğunu söyledi. Çipras'a göre bu gerilimden tüm bölge etkilenebilir.

Google Haberlere Abone ol

Nikolaos Stelya

DUVAR- Yunanistan hükümetinin dış ilişkiler ve savunma komisyonu oturumunda konuşan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Lozan anlaşmasını tartışmaya açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mesaj gönderdi: ‘Türk-Yunan ilişkilerini, Ege’nin ve adalarının statüsünü nihai ve berrak bir şekilde tanzim eden Lozan anlaşmasının görmezden gelinmesi çok tehlikelidir."

'Yunanistan’ın Erdoğan’ın açtığı yolu takip etmeyeceğini' vurgulayan Çipras, 'çok hassas ve sorunlu bir coğrafyada Yunanistan’ın barış ve istikrar unsuru olmaya devam edeceğini' deklere etti. Çipras ayrıca ülkesinin 'hükümranlık haklarını korumaya devam edeceği' mesajını verdi.

Komisyon toplantısında ayrıca Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin NATO yükümlülükleri, yeni silahlanma programları, Ege konuları, Kıbrıs ile ilgili meseleler ve bölgeyi etkileyen gelişmeler ele alındı.

NE OLMUŞTU?

Muhtarlar toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz, Türk milletinin 2. Kurtuluş Savaşı'dır. Birileri Lozan Anlaşması'nı zafer diye yutturmaya çalışıyor. O masaya oturanlar Lozan'ın hakkını veremediler" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından 1923 anlaşmasına saygı duyulmasını talep eden Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “Lozan Antlaşması ve tüm uluslararası hukuk, uygar dünyanın gerçekleri ve hiç kimse, buna Ankara da dahil, bunu inkar edemez. Herkes buna saygı göstermeli. Bu ne kadar acı verici görünse de” açıklamasında bulunmuştu.