Obama'dan İsrail'e 'işgalden vazgeç' çağrısı

ABD Başkanı olarak BM Genel Kurulu'nda son kez konuşan Obama, "Filistin İsrail'in meşru devlet yapısını tanımalı. İsrail de sonsuza kadar Filistinlilere ait olan toprakları işgal etmeye devam edemez" dedi. Obama, küreselleşmenin faydalarını görenlerin eşitliği unuttuğu eleştirisinde de bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Amerika'da bugün başlayan ve 26 Eylül'e kadar sürecek BM Genel Kurulu toplantısında kurula seslenen ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'deki hiçbir askeri çözümün diplomasiyle kazanılacak bir başarının yerini tutamayacağını söyledi. Suriye'deki çatışmalara değinen Obama, süren tüm uğraşılara rağmen askeri bir çözümün bu ülkede var olamayacağını, bu nedenle politik bir çözümün tek seçenek olduğunu vurguladı.

Obama, İsrail ve Filistin sorununa yönelik olarak Filistin'in İsrail'in meşru devlet yapısını tanıması gerektiğini belirtirken İsrail'in de sonsuza kadar Filistinlilere ait olan toprakları işgal etmeye devam edemeyeceğini belirtti.

'EŞİTLİĞİ UNUTTULAR'

Hürriyet'te yer alan habere göre, konuşmasında küreselleşmeye de değinen Obama "Küresel bütünleşmeyi tamamen reddetmek bir çözüm olamaz. Toplumlar kendi liderlerini seçebilir ama özgürlüklerin kısıtlandığı yerler de var" dedi ve ekledi: "Küreselleşmenin faydalarını elde edenler eşitliği unuttular. Bu gerçek sorun gözardı edilince radikalleşme, mezhepleşme çıktı. Küresel entegrasyonu tamamen reddedemeyiz. Küresel bütünleşmeyi tamamen reddetmek bir çözüm olamaz. Aksine böyle bir entegrasyonun faydalarını herkese yayabiliriz. Küresel ekonomiyi herkes için daha işler hale getirmemiz lazım. Küreselleşme ve hızlı teknolojik ilerleme işçilerin konumunu zor hale getirmemeli."

obama2

BAN DA SON KEZ KONUŞTU

BM Genel Kurulu görüşmelerin açılış konuşmasını BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun yaptı. BM Genel Sekreteri Ban yıl sonunda görev süresi sona ereceği için onuncu ve son kez BM Genel Kurulu'na hitap etti.

Ban, dünyada güvenlik sorunlarının giderek büyüdüğünü ve kompleks hale geldiğini belirterek, aşırılıkçı şiddetin arttığını, kötü yönetimlerin toplumları ayrıştırdığını ifade etti.

BM Genel Kurulu'na Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katıldı. BM Genel Kurulu'na Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katıldı.

Suriye'deki çatışmaların çok sayıda insanın yaşamına mal olduğu ve istikrarsızlığı artırdığını kaydeden Ban "Bir çok grup masum insanları öldürdü ancak hiçbirisi varil bombalarıyla sivillere saldıran ve binlerce tutukluya işkence eden Suriye hükümetinden daha fazla insan öldürmedi. Savaş makinesini besleyen güçlü himayecilerin de ellerine kan bulaşmıştır" diye konuştu.