Zirvede 'bölünme' protestosu

AB'nin sığınmacı politikası, İtalya'yı kızdırdı! İtalya Başbakanı Matteo Renzi, AB liderler zirvesinde ortak basın toplantısı yapacağı Hollande ve Merkel'i protesto ederek toplantıyı iptal etti.

DUVAR – Fransa ile Almanya’nın sığınmacı krizi ve ekonomik sorunların çözümüne ilişkin sunduğu önerilere katılmayan Renzi’nin, François Hollande ve Angela Merkel ile planlanan ortak basın toplantısını protesto amacıyla iptal ettiği belirtildi. İtalyan basını olayı “Renzi, Merkel ve Hollande’e karşı: Bölünme” şeklinde duyurdu. Basına yansıyan haberlere göre Renzi, “Merkel ve Hollande ile basın toplantısı yapamam çünkü çıkan sonuçları paylaşmıyorum. Bu bir polemik meselesi değil. Zirvenin ekonomi ve göçle ilgili sonuçlarından memnun değilim” ifadelerini kullandı.

renziitalya

Matteo Renzi

RENZİ: AB POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ

Renzi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa’nın göç ve ekonomi politikalarını değiştirmesi gerektiğini vurgulayarak, “İleriye doğru adımlar. Ama ufak ufak. Küçük bir adım. Avrupa çok fazla riske girecek” diye yazdı. İtalya, en fazla göçmen akınına maruz kalan ülke olarak Afrika ülkeleri ile AB arasında sığınmacı anlaşması yapılmasını savunuyor.

HOLLANDE’DAN DESTEK VURGUSU

Bratislava’daki zirvede Merkel ile ortak basın toplantısı düzenleyen Hollande, yasa dışı göç konusunda AB’nin üzerine düşen sorumluluklar olduğunu vurgulayarak, “Sınır güvenliğini ve sahil güvenliği güçlendirmeliyiz. Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya gibi ülkelere destek olmalıyız” diye konuştu. Hollande, “Türkiye ile varılan anlaşmanın uygulanması dahil, hiçbir şey bir kenara itilmiş değil” ifadesini kullandı.