ABD jetleri Suriye ordusunu bombaladı

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'nin Esad rejimine ait askeri mevzileri vurduğunu açıkladı. 62 Suriye askerinin öldüğü belirtildi.
Fotoğraf: Sputnik/ Mihayil Voskresenskiy

DUVAR – Suriye ve Rusya, ABD öncülüğündeki “uluslararası koalisyon güçlerinin Suriye’nin Deyr Ez-Zor kentinde Suriye askerlerini hedef aldığını” ileri sürdü.

Rusya ordusundan yapılan açıklamada, koalisyon güçlerinin, Deyr Ez-Zor’da IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) tarafından kuşatılan Suriye güçlerine yönelik dört hava saldırısı gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, “Bu saldırılarda 62 Suriye askeri ölmüş, yüzlercesi de yaralanmıştır” ifadesi kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Bu hava saldırıları koordinasyondaki bir hata yüzünden düzenlendiyse, bu, ABD tarafının terörist gruplara karşı eylemlerini Rusya ile birlikte koordine etme konusundaki isteksizliğinin doğrudan sonucu demektir” vurgusu yaptı. Diğer taraftan Bakanlık, uluslararası koalisyona ait uçakların Suriye askerlerini vurmasının hemen ardından IŞİD’in saldırı başlattığını ifade etti.

Suriye’den yapılan açıklamada ise, “Hava saldırılarının Suriye askerlerinin IŞİD’e yönelik bir saldırı hazırlığı yaparken gerçekleştiğini, bu durumun ABD ve müttefiklerinin cihatçı grubu desteklediklerini gösteren kesin bir delil olduğu” öne sürüldü.

ABD ile Rusya’nın Kurban Bayramı’nda Suriye’de çatışmaların durması konusunda vardığı anlaşma, 12 Eylül Pazartesi günü Suriye yerel saatiyle 18.45’te yürürlüğe girmişti. Önce 1 hafta süreceği açıklanan ateşkesin daha sonra iki gün uzatılması konusunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un anlaştığı bildirilmişti.

PENTAGON: İNCELİYORUZ

BBC Türkçe’de yer alan habere göre ise, konu hakkında açıklama yapan Suriye İnsan hakları İçin Gözlemevi (SOHR) saldırıda en az 80 Suriye askerinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Russia Today’a (RT) bilgi veren ABD Savunma Bakanlığı kaynakları ise, söz konusu haberlerin incelendiğini belirtti. (HABER MERKEZİ)