Türkiye Kolombiya'daki barışı kutladı

Dışişleri Bakanlığı, FARC ile barış anlaşması imzalayarak 50 yıllık iç savaşa son veren Kolombiya hükümetine kutlama mesajı gönderdi: Kolombiya'nın barış sürecine somut destek veren Türkiye'nin katkıları devam edecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'de barış süreci yeniden başlayacak mı tartışmaları sürerken Dışişleri Bakanlığı, Kolombiya hükümetinin FARC ile barış anlaşması imzalamasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında Havana'da sürdürülen görüşmelerin bir barış anlaşması metni üzerinde görüş birliğine varılması suretiyle sonlanması memnuniyetle karşılanmıştır. Sürecin bundan sonraki aşamalarının da başarıyla nihai hale gelmesi samimi beklentimizdir."

'İSTİKRAR İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM'

Kolombiya'da yarım asırdan fazla süren çatışmalarda 220 bini aşkın insanın öldüğü, milyonlarca kişinin yerlerinden edildiği belirtilen Dışişleri açıklamasında "Kolombiya'nın trajik bir dönemi arkasında bırakarak huzurlu ve müreffeh bir geleceğe yönelmesini sağlayacak bu anlaşma ile bölgenin istikrarı açısından önemli bir adım atılmıştır" denildi.

'TÜRKİYE KATKI SAĞLIYOR'

Açıklamada şunlara yer verildi: "Türkiye, barış sürecine Amerika Devletleri Örgütü'nün (ADÖ) Barış Sürecini Destekleme Misyonu'nda (MAPP) görevlendirdiği diplomat vasıtasıyla somut katkı sağlamaktadır. Maddi desteğini 2016 yılında da devam ettirecektir. Çatışmalardan büyük zarar gören Kolombiya'nın Orejon bölgesinde TİKA tarafından yaptırılacak ilkokul inşaatı ile ilgili çalışmalar hızla sürdürülmektedir. Türkiye bundan böyle de barışın kalıcı olmasına yönelik desteğini çeşitli işbirliği projelerini hayata geçirmek suretiyle devam ettirecektir." (HABER MERKEZİ)