Barış kazandı, gerilla siyasete giriyor!

Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da, solcu FARC gerillalarıyla hükümet 52 yıllık iç savaşı sona erdiren tarihi anlaşmayı imzaladı. Örgüt üyelerinin siyasete katılımının önü açılırken, FARC'ın baş müzakerecisi "Barış savaşını kazandık. Silahlı mücadele bitti ve fikirlerin mücadelesi başladı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kolombiya'da toprak reformu için 52 yıldır silahlı mücadele veren Marksist örgüt Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet arasında dört yıldır devam eden barış müzakerelerinde varılan nihai anlaşmanın ayrıntıları açıklandı.

Latin Amerika'nın en eski gerilla örgütü olan FARC silahlarını tamamen bırakmayı, hükümet de tarım sektöründe reform yapmayı kabul etti. FARC'ın 7 bin gerillasının siyasete girmesinin de yolu açıldı.

FARC'IN SİLAHLARI ERİTİLİP BARIŞ ANITI DİKİLECEK

7 Ekim'de referanduma sunulacak olan anlaşmanın ayrıntıları özetle şöyle:

  • 1964'te kurulan FARC'ın tahmini 7 bin gerillası silah bırakacak. Gerilla, ormanlık ve dağlık alandan, BM'nin kuracağı silahsızlanma kamplarına inecek.
  • FARC'ın silahları, yeni yapılacak üç barış anıtında kullanılmak üzere eritilecek.
  • Ülkede küçük siyasi hareketlerin siyasete katılımı için fırsatlar yaratılacak; buna FARC'ın kurması öngörülen siyasi parti de dahil olacak.
  • Savaşta işlenen suçların yargılanması için özel mahkemeler kurulacak.Suçlarını itiraf eden FARC üyeleri hapis cezası almayacak; bunun yerine 'toplumsal hizmet'te bulunacak.
  • Söz konusu af yasası, tecavüz, işkence ve katliamları kapsamayacak. Bu tür suçlar 20 yıl hapisle cezalandırılacak, itirafta bulunanların cezası hafifletilecek.
  • Anlaşma, 52 yıllık iç savaşın mağdurlarına tazminat ödenmesinin önünü açacak.
  • Hükümet, FARC'ın temel talebi olan toprak reformu konusunda adımlar atacak; kalkınma programları başlatılacak, tarım sektöründeki eşitsizlikler giderilecek.
  • FARC, ayakta kalmasına yardımcı olan uyuşturucu trafiğinin ortadan kaldırılmasına yardım edecek.

Barış sürecini bir BM misyonunun denetlemesi, çoğu Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Toplulukları'ndan (CELAC) silahsız gözlemcilerin de ülkeye gitmesi bekleniyor.

'BARIŞ SAVAŞINI KAZANDIK'

kolombiya

220 bin insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin evlerinden olduğu savaşa son veren anlaşma, büyük bir coşkuyla karşılandı. Kolombiya'nın başkenti Bogota'da sokaklarda sabaha kadar kutlamalar yapılırken, hükümet ve FARC'dan gelen açıklamalar da olumluydu.

HÜKÜMETTEN 'KAPSAYICILIK' VURGUSU

Kolombiya hükümetinin başmüzakerecisi Humberto de la Calle anlaşmayı imzalaması sonrası "Savaş bitti ve aynı zamanda yeni bir başlangıç söz konusu. Bu anlaşma, daha kapsayıcı bir topluma kapı açıyor" dedi.

FARC: FİKİRLERİN SAVAŞI BAŞLADI

FARC'ın başmüzakerecisi Ivan Marquez ise şu cümleleri kullanıyordu: "Savaşların en güzelini kazandık: Kolombiya'daki barış savaşını kazandık. Silahlı savaş son buldu ve fikirlerin savaşı başladı."

ABD'DEN TEBRİK

Kolombiya hükümetiyle uyuşturucuyla mücadele alanında ortak çalışan ABD'De de tebrik geldi.  Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'u arayarak kutladığı, iki liderin organize suç ve uyuşturucu ticaretine karşı ortak çabaların devamı konusunda anlaştığı kaydedildi.