Moskova'da rehine gerginliği

Bir kişi, kent merkezindeki bir banka şubesinde 4 kişiyi rehin aldı. Kim olduğu ve bu eylemi neden yaptığı henüz bilinmiyor.
Fotoğraf: REUTERS/Maxim Shemetov

DUVAR – Rusya’nın başkenti Moskova’da bir kişi, kent merkezindeki bir bankada 4 kişiyi rehin alarak üzerindeki bombayı patlatma tehdidinde bulundu. Saldırgan daha sonra polise teslim oldu.

RİA Novosti’ye konuşan bir yetkili, saldırganın Citibank şubesinde 4 çalışanı rehin aldığını, daha sonra tümünü serbest bıraktığını söyledi. Emniyet kaynakları da, “Bugün 18.45’te bir kişi Nikitskaya Caddesi’ndeki bankaya girdi. Başında bilinmeyen bir nesne vardı” dedi.

Bankadan kaçmayı başaran görgü tanıkları ise, saldırganın 60 yaşlarında bir erkek olduğunu belirtti. Banka şubesine girerek bir arabulucuyla konuşmak istediğini söyleyen adamın bankayla özel olarak bir sorunu olmadığını belirttiği de aktarıldı.

‘BANKAYI HAVAYA UÇURMA TEHDİDİNDE BULUNDU’

Boynunda sarı bir kutu asılı olan ve üzerinde bomba olduğunu söyleyen saldırganın bankayı havaya uçurma tehdidinde bulunduğu kaydedildi.

Özel operasyon güçleri bankanın çevresini kordon altına alırken, çevredeki binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirildi. Bölgeye bomba imha ekibi de sevk edildi.

Saldırgan daha sonra polise teslim oldu, olayın nedeniyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

‘İFLAS EDEN İŞ ADAMI OLABİLİR’

RİA Novosti’ye konuşan bir kaynak, saldırganın iflas eden işadamı Aram Petrosyan olabileceğini öne sürdü. Söz konusu kişinin bugün sabah saatlerinde internette bir video paylaştığı ve Rus yetkililerden iflasla ilgili bir denetleme kurulu kurulmasını istediği de iddialar arasında. (Sputnik)