İtalya Başbakanı: Türkiye kişileri değil geleceğini hapsediyor

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, darbe sonrası Türkiye'de yaşananları, "Profesörleri ve gazetecileri hapse atan bir ülke kişileri değil, geleceğini hapsediyor" diyerek eleştirdi.

DUVAR – İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Türkiye’deki askeri darbe girişimi sonrası yaşanan görevden alma ve gözaltıları eleştirdi.

Sputnik’in aktardığına göre Lideri olduğu Demokrat Parti’nin (PD) dünkü genel kurul toplantısında konuşan Renzi, Türkiye’deki darbe girişimi ve ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Renzi, şunları söyledi:
“Bazıları bizi, Dışişleri Bakanımızı (Paolo Gentiloni) darbeye karşı durduk diye eleştirdi. Çok açıktır ki, hiçbir siyasi çözümün yolu askeri darbeden geçemez, tanklar yollarda yürüyemez. Kim bugün bu pozisyonumuzdan şikayetçiyse, bazı şeyleri hesaba katmıyor demektir. Birçok argümanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la tartışmış olan Kürt partisi (HDP) bile açıkça sorunların askeri darbeyle çözülemeyeceğini belirtti.”

‘HER ZAMAN SÖYLEDİK’

Kendisinden önceki Romano Prodi ve Silvio Berlusconi hükümetlerinin  Türkiye ile her zaman çok güçlü diyaloğu olduğunu belirten Renzi, şöyle devam etti:
“İşte bu nedenle İtalya olarak Türk kurumları ve Türk yetkililerine şunu söylüyoruz: Profesörleri ve gazetecileri hapse atan bir ülke kişileri değil, geleceğini hapsediyor. Biz bunu her zaman söyledik. Davutoğlu başbakanken Avrupa Birliği (AB) Konseyi toplantısı sırasında bir araya geldiğimizde, yapılan uzun konuşmalar arasında gazetecilerin serbest bırakılmasını söyleyen de İtalya’ydı.”

İDAM TARTIŞMALARI

Türkiye’nin dostu olduklarını, sorunların askeri darbeyle çözülemeyeceğine inandıklarını söyleyen Renzi, idam cezası tartışmalarına da değindi. İtalya Başbakanı “İdam cezası Avrupa ile Türkiye arasında gelişigüzel bir konu değil, temel bir noktadır” dedi.

Türkiye ile AB arasında imzalanan sığınmacı anlaşmasına da değinen Renzi, “Sığınmacılarla ilgili hiçbir anlaşma, insan haklarıyla değiştirilemez” dedi.